Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Gledam nešto na TV-u, u svom gradu, u svojoj firmi, svuda su na rukovodećim mestima ljudi od 30 do 35 god. starosti (a negdI, bogU mi, i 20-25). Gradonačelnici, direktori škola, načelnici uprava, upravnici carinarnica, pomoćnici ministara (a bogU mi i sami ministri) sve sami japiji. Pod time mislim na DS veterane studentskih protesta i prvoborce u lupanju u šerpe.
Ti ljudi su onda imali oko 20 god. fakultete su završili između 25-te i 28-me god. (kako to već u Srbiji biva) a zatim su posao tražili 2-3 godine. Posle dve-tri godine radnog staža, postali su visoki funkcioneri. U Subotici je npr. gradonačelnik (i predsednik lokalnog DS-a) čovek, totalni anonimus. Čovek bez škole, bez ugleda, bez ikakve biografije i bilo kakvih vidljivih kvaliteta ili sposobnosti.
Moje pitanje bi bilo da li ljudi mlađi od 35 god. sa manje od 5 god. radnog staža, bez ikakvog iskustva ili znanja u bilo čemu, mogu da upravljaju važnim polugama države i društva?
Ili možda povelja pomirenja sa SPS-om podrazumeva i preuzimanje starog i oprobanog komunističkog sistema po kojem se sopstveni prvoborci nagrađuju rukovodećim mestima bez obzira što za to nemaju nikakvih kvalifikacija. Tako se, umesto da se popravljaju stvari koje godinama ne valjaju, brzo i efikasno uništava i ono malo dobrog što je preostalo u ovoj državi.
Obuzme me osećaj totalnog beznađa kad pomislim da u ovoj zemlji ne postoji niti jedna politička grupacija koja ima znanja, iskustva, sposobnosti i volje da osim za sebe same, nešto učini i za ovaj narod i ovu zemlju...
Da, to je postao trend. Mladost, mladost i samo mladost. Valjda treba steci neko iskustvo, nauciti nesto od starijih, koji su vec na tom polozaju, pa tek onda stupiti na "scenu". Ne, to vise nikoga ne interesuje, samo je novac u glavi ljudi, a kako ce da funkcionise posao, drzava, to je malo koga briga. Nije to slucaj samo kod nas, u Srbiji, to je uzelo maha u celom svetu. Valjda ce se shvatiti da je iskustvo nesto sto je neminovno za bilo sta, a ponajvise za odredjenu vrstu zanimanja i posla.

Mladost je ponekad surova prema starijima. Secam se, kada sam bila u dvadesetim, da sam se pitala, kada ce taj i taj vec u pezniju da oslobodi mesto mladjima. Tako je isada, samo sto je mnogo surovije. Danasnje generacije koje su spremne za penziju ne znaju da li ce moci da prezive sa tom penzijom uopste.
Sta fali mladosti? Sto su neuki? Imaju sablone, skole su zavrsili...
Stariji u ovoj zemlji su takodje vecinom neprofesionalci, pravila bilo koje struke odavno se podredjuju emocionalnimm mentalnim i ostalnim karakteristikama upravljkog osoblja. Najgore je kada se profesionalizam ismeva i od strane starijih, i od strane mladjih.
Ako je vec tako, ako nemamo neke moralne norme koje sledimo, pa neka profit bude jedini pokazatelj uspeha. Naravno za to nam je potrebna i trzisna ekonomija uz efikasnan uticaj drzave. Za nekoliko generacija ostvarit cemo i to...
Katastrofalno je to što ti ljudi koji su na položaje došli bez ikakvog znanja, iskustva ili sposobnosti potrebne za takvo mesto, ubrzano, po istom principu postavljaju i svoje saradnike i niže rukovodioce. Gledam nešto i mislim se, to nikako neće izaći na dobro a mi nikako nemamo vremena da se bezveznjakovići igraju države...
Stariji u ovoj zemlji su takodje vecinom neprofesionalci, pravila bilo koje struke odavno se podredjuju emocionalnimm mentalnim i ostalnim karakteristikama upravljkog osoblja. Najgore je kada se profesionalizam ismeva i od strane starijih, i od strane mladjih.
Ako je vec tako, ako nemamo neke moralne norme koje sledimo, pa neka profit bude jedini pokazatelj uspeha. Naravno za to nam je potrebna i trzisna ekonomija uz efikasnan uticaj drzave. Za nekoliko generacija ostvarit cemo i to...

Ako si zavrsio skolu, to ne znaci da si sposoban da obavljas sve poslove. Skola ti daje obrazovanje, a posao praksu.
Naravno da ne fali nista mladosti. To je najlepsi period zivota. Sta bi drzava bez novog narastaja i mladosti? To bi tek bila propast. Neke stvari se i pak znaju od vajkada, a ne samo bla bla truc i kao nesto smo rekli i uradili.
Nazalost, ali to je najvise izrazeno u nasoj zemlji. Iskustvo
i znanje nisu na ceni. Najbitnija je politicka opredeljenost
koja te dovodi na sve te funkcije, bez obzira na neznanje
i neiskustvo. Na celna mesta se postavljaju ljudi, sto kaze
Brod totalni anonimusi, koji rade po direktivi onih koji su ih
postavili. Tajkuni se ne pojavljuju..... prpaaaa..... winklol
Moje pitanje bi bilo da li ljudi mlađi od 35 god. sa manje od 5 god. radnog staža, bez ikakvog iskustva ili znanja u bilo čemu, mogu da upravljaju važnim polugama države i društva?

Poštovanje naš Kapetane !

Moguuuuuuuuuuu ..... :!:

I te kako moguuuuuuu :!:

Zašto, e to je malokomplikovaniji odgovor.. :?

ali prvo najednostavniji.....

U mojoj firmi sve je tako kako si opisao....
Preduzeće je postalo umesto JP (javna kuća), DP !
Vlasnik - Država (koja ne postoji) u onom obiku kako u Ustavu piŠe
Sve funkcioniše besprekorno....
proizvodnja povećana sa 22.000.000. tona na 30.000.000 tona,
radna snaga smanjena s 18.648 "čoveka" na svega 10.826 ljudi
Samo jedan direktor i 5 "pomoćnika" (naravno tu je i zamenik, al bitan samo kada je direktor odsutan.
Vrše se i dalje korekcije,
otprmnine od po 15 - 20.000 evra (EURA), onima godinu - dve pred penziju su ukinute...
Sindikat jak da nikad jači bio nije 8)
Vlada ga se "boji", kao crvenkapa kad sretne vuka u šumi.....
(zato valjda više u šumu i ne zalazi)
Ove godine dobijam nagradu za 30 godina vernosti, i mnogo sam ponosan i srećan...
Plata mi je do jesenas bila, da mogu da vraćam kredit i plaćam dažbine, a od jesenas moram da se od "kevine"( 80 godina) penzije (celih 15-16.000 din) grebem za doručak....
Večera mi je najčešće, pizza po ponoći....
ali ovo je o meni, a ti pitaš o njima....
pa kao što vidiš, može im se, jer oni rukovode, a ja sam im samo savetnik....
Simbioza u moru:
"Рак пустињак" и "морска саса",
он лови и комада плен, а она настањена на његовој љуштури штити га од насртљиваца.... wink
Докле, немој ми само рећи до 5-ог октобра, када је све почела 29, септембра и 10 година раније...
Уосталом стрпи се све је записано и још се записује, кад усидриш брод имаћеш прилику да откријеш истину, а дотле
"Добар ветар, капетане ,
жели Ти твој искрени виртуални пријатељ... :D :? oopsarrow

[/quote]

Ili možda povelja pomirenja sa SPS-om podrazumeva i preuzimanje starog i oprobanog komunističkog sistema po kojem se sopstveni prvoborci nagrađuju rukovodećim mestima bez obzira što za to nemaju nikakvih kvalifikacija. Tako se, umesto da se popravljaju stvari koje godinama ne valjaju, brzo i efikasno uništava i ono malo dobrog što je preostalo u ovoj državi.
Obuzme me osećaj totalnog beznađa kad pomislim da u ovoj zemlji ne postoji niti jedna politička grupacija koja ima znanja, iskustva, sposobnosti i volje da osim za sebe same, nešto učini i za ovaj narod i ovu zemlju...

Cinjenica je da sve to vuce korene iz "doba Slobodana Mislosevica". Ta glad za novcem, a narod ko shisha, ostalo je do dana danasnjeg. Pomirenje sa SPS-om sam dozivela kao sopstveni poraz lol Evo i meni smesno zvuci, ali je tako. Kad sam se sabrala, od prvobitnog soka, pomislila sam da ce mozda i biti neke koristi. Dobro bi bilo da svi saradjuju, ali za dobrobit svoje zemlje. Medjutim, pokazalo se da je sve ostalo isto.
Brode, mislim da nisi jedini koji ima osecaj beznadja. Bice tako sve dok se ne stane na put svim hohstaplerajima, malverzacijama i zgrtanjem para na tudj racun iliti na racun sopstvenog gradjanstva.
Ma ja nisam ni hteo da pričamo o lopovlucima i brizi za sebe samoga, to je sasvim druga tema.
Ovi japiji se guraju svuda, i gde je lova i gde je nema. Hvataju se bilo kakve funkcije bez da se imalo zapitaju kako će oni to da rade kad o tome ništa ne znaju. Mnogi matori rukovodioci iz vremena komunizma isto tako nisu znali svoj posao ali su mnogi od njih imali i jedan veliki kvalitet. Znali su gde su tanki i znali su koga da zajašu da to ipak odradi a da ne zasere. Ovi sada su gomila budala koji podjednako prave probleme i sebi i drugima i totalno su slepi za sopstvene nedostatke. Mnogo su mi draži sposobni lopovi nego nesposobne a poštene budale i levaci. Oni nikad ništa pametno ne urade samo vremenom izgube i to poštenje (ako su ga uopšte i imali).
Ja ovdI i ne pričam hipotetički već o konkretnim ljudima i situacijama čiji sam svedok. Na svim mestima gde vidim DS japije, mnogo su gori nego njihovi prethodnici ma ko da su bili. Ni za vreme Slobe se nije išlo baš do poslednjeg pešaka na lestvici po partijskom opredeljenju kao što je sad slučaj.
Ovo ovde nije ona mladost koja je do 26-te magistrirala na Kembridžu pa je u trijestrećoj as za svoj posao. Ovo ovde su mlatikurci koji nikad u životu ništa radili nisu, koji nikakvu biografiju i karijeru iza sebe nemaju a uhvatili su se krajnje ozbiljnih i odgovornih funkcija...
PLOVU BROD

Ovo ovde nije ona mladost koja je do 26-te magistrirala na Kembridžu pa je u trijestrećoj as za svoj posao. Ovo ovde su mlatikurci koji nikad u životu ništa radili nisu, koji nikakvu biografiju i karijeru iza sebe nemaju a uhvatili su se krajnje ozbiljnih i odgovornih funkcija...

E "moj" Kapetane,

svaka Ti se reč pozlatila, pa te zvali Jovan - "zlatousti",
ali ipak Te moram dopuniti,
s mišlju narodnih, poslovica, citata, postulata....

"Боље грам власти, него брдо пара"
(pare se brzo troše, a vlast ih multiplicira)

Kad bolje razmislim ne treba nič više reći:

sve se vrti oko "Love", (pr.pr: ljubavi), love (novac,moneta) i LOVE

ali još i ovo:

"Сит гладном, не верује"
(Sit uzima 10.000 EUra dnevno;
gladan 250 istih, al mesečno !)

Sada znaš što sam svratio s ovu stranu ogledala,
nemogu više ni da pogledam SITE,
a bolje i "lajne" jesti, nego s njima viski-votku piti...
Hvala Ti što otvori dušu moju,
iako satima kuckam
od silne spoznaje,
ode i Stivenson i napredak nauke....
Boooom, buum, Bang......
( pusti paru jače, da ne vidim kako..... če) oops

Ako si zavrsio skolu, to ne znaci da si sposoban da obavljas sve poslove. Skola ti daje obrazovanje, a posao praksu.
Naravno da ne fali nista mladosti. To je najlepsi period zivota. Sta bi drzava bez novog narastaja i mladosti? To bi tek bila propast. Neke stvari se i pak znaju od vajkada, a ne samo bla bla truc i kao nesto smo rekli i uradili.

Ali zakoni i inteni propisi su jasni:
zavrsena skola plus odredjena godina radnog staza, pola godine pripravnistva, itd...
Ipak uslovi napisani na papir su vazniji od nekih usmenih nedorecenih kriterija.
Ko je kriv sto je vecina onih koji ima talenta i zna nesto, otisao za inostranstvo? Ostala nam je koncentrovana neukost? Ipak, moramo dalje...
Ja verujem u mlade! Treba im dati sansu. A politicke pozicije... pa mlad ili star, isto mu dodje... bitna je partijska slepost i jednoumnost.
Ne znam sta podrazumevash pod "yapijima", ali sto se maldosti tice i politickih funkcija to bi trebalo da bude u redu. Dosta su nama istroseni "akademicari" krojili normativne okvire i ponasalai se kao da je na njih sisao sveti duh. Mladost u politici je sjaj provokacije, apel rusenja(pozitivnog) radi gradjenja, ulivanje novog vitala u stare forme... Kada ce u tu arenu necasti, vlastoljublja, konspiracija ako ne u mladosti? Ne treba, valjda, da cekaju da ih stigne reuma, senilnost, ucestalo mokrenje...

Nijedna, komparativno, zmajevska ekonomija i drustva nisu prosperirali sa vecem staraca vec sa mladim, ambicioznim, formalno obrazovanim ljudima(Tajvan, Hong Kong, Japan). "Matorci" su tu da savetuju, kritikuju i pruzaju podrsku. Mladi aktivisti ce jednog dana postati savetnici. Za delatnu politiku je neophodna razboritost( aristotelvoski phronesis) a cisto znanje (episteme teoretike, ili sofija) nisu primarni. Aristotel ce" svaki mudar covek ce, ako ima vishe znanja od politicara, pustiti ovoga da upravlja njegovim poslovima".

Nepotizam, postoji svuda i uvek, ali nije on samo indikator manjkovosti mladosti. Kao da ranije kada su oni zaslepljujuci autiriteti zarili i palili nije bio u svom zenitu.

Partokratija je posledica nekadasnjeg jednopartizma. Neki sadasnji lideri su priznali da su se u opozicionom delovanju oblikovali i da nisu znali( a dojmi se da ne znaju ni sada) sta da rade kada su dosli na tu, toliko zeljenu, vlast. Lagodno i komformisticko prihvatanje resenja, po sablonima koji postoje i koji nisu merodavni u promenjenim geo-politickim uslovima, pokazuju da nasoj pol. sceni nedostaje upravo novum, vizionarstvo a ne , ovo je neobican izuzetak iskustva bez "znanja", "cobani" za kojima idu zabludele ovcice.

Nesposoban ce sam sebe srusiti. Ubice ih mrak. (videla zaba da se konji kuju pa digal noge hoce i ona, a kako je samo tragicno zavrsila?!)

Omladino, diko stara!
omladino, jade mlad!
Kamo onog starog zara?
Kamo onaj rusigrad?

Tece vino nenaslad
iz punog pehara,
a sve zivlji, zivlji nad
bije iz nedara.

Sav ce ispit vinograd
zdravica za Marka,
i ostaje opet nad
za bolja junaka...

L. kostic

P. S. predugo, ali to bi bilo sve od mene u ovoj rollroll
Istina je negde izmedju Rela-a i PBa... Kao i uvek... Smile

Fakat je da dosta djubreta i to neupotrebljivog se nalazi na celnim pozicijama i gubitak zbog toga je multiplikovan... Znam x primera... wink

A, vidim i mlade ljude koji plivaju dosta dobro za sada...

Sklonija sam da mislim da ipak neke godine moraju proci da bi se takve f-je kvalitetno mogle obavljati... Smile Znanje koje donosi iskustvo je nezamenjljivo...

p.s. Brode, ko je PO Subotica, imala sam ja jednog poslanika u Skupstini - dodoushe kratko koji je bio iz SU, a zvali su ga pit bul... naravno ds... Smile
Nijedna, komparativno, zmajevska ekonomija i drustva nisu prosperirali sa vecem staraca vec sa mladim, ambicioznim, formalno obrazovanim ljudima(Tajvan, Hong Kong, Japan).

O čemu ti pričaš čoveče? Nijednu veliku ekonomiju niti ozbiljnu državu nisu stvarali amateri i nezreli zgubidani kao što to hoće ovu. Rekoh već, i mlad čovek može biti i sposoban i iskusan ali mora da ima neke rezultate (i to poprilične) iza sebe da mogao da obavlja ozbiljne funkcije. Meni je jako smešno kad neko ovde hoće da da neki primer pa se prvo uhvati za Japan o kome ništa ne zna. Tvorci japanskog privrednog čuda (njih četvorica na čelu sa Šigeom Šingom) su imali zajedno oko 300 godina života kad su Japan dizali iz pepela. Ja ne znam ni gde ti živiš ni šta radiš pa je moguće da ne vidiš stvari oko sebe.
Ipak, evo jednog predloga. Možemo da se kladimo u bilo šta da će se mladi DS lupači u šerpe pokazati katastrofalno i to bukvalno na svim mestima koje su zajašili. Ja to gledam na raznim primerima svaki dan. Ove godine će se još vaditi na svetsku krizu ali sledeće neće imati na šta. Mi ćemo izgubiti još dve dragocene godine da bi to shvatili a za to vreme će oni do temelja spaliti i ovo malo što se još drži...
Japan - "Sistem 1955", Dzukju-dzozej, i dva stuba japanskog oporavka su bila MMTI - ministarstvo medjunarodne trgovine i industrije i ministarstvo fiannsija koja su cinili mladi strucnajci obrazovani na Pravnom fakultetu u Tokiju i zvali su ih BIROKRATE...

Tajvan - Cang Kaj Sek prepusta vodjstvo ekonomije SUPERTEHNOKRATAMA koji stvaraju Kapitalizam sa konfucijanskim likom... sve maldi kod njih obrazovani...

Singapur- matori Dr. Go kaze da je jedini izlaz iz ekonomske krize obrazovanje i preupstanje vodjstva mladima

Idejnu platformu stvaraju "matorci" preciznije dve teorijske alternative Smit ili Kejns, veca staraca se odlucuju za jednog ili drugog... ali delovanje, realizaciju, sprovodjenje, kontrolu, reviziju, funkcije prepustaju mladima

Izvor: Komandni visovi od Danijela Jergina i Dzozefa Stanislava (svako moze proveriti)

Pa BRODE kakva je to diskusija gde si vec presudio???

Samo oni iz suprotnog (u odnosu na pomenutu pol. stranku) politickog tabora mogu biti ogorceni i demagoski mahati pesnicom ni na sta... sudeci po tvom diskursu"zasluge" mladih bi morale biti istovetne sa Herculovim zadacima da bi se kvalifikovali za neku poziciju...
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 8:57 pm.