Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Poštovani forumaši, Vi koji ste vernici i verujete u Boga, možete na ovu temu pisati koja je razlika izmedju duhovnosti - religije-veronauke i kako se u stvarnosti ponašate...ja ću Vam se pridružiti kada zavrsim stručnu temu Smile
A ja ću odgovoriti čim završim jutarnju molitvu lollollol

šalim se bre nisam pobožna, al isto tako ne bogohulim, u Crkvu ne idem al je poštujem, jedinu od 10 božijih zaposvesti nisam prekršila a to je NE UBIJ! svaku drugu sam okrznula Wink
I mnogo volim nedelju, tad se ja i Bog odmaramo lol
Eto takva sam ti ja u stvarnosti, al stvarno winkwink
Nemam sliku, al licim na tatu...Smile
< Golicljivi razgovori ~ DUHOVNOST - RELIGIJA - VERONAUKA

Bojim se da ce vernici smatrati da je forum "Golicljivi razgovori" neprilicno mesto za raspravu o duhovnosti......
< Golicljivi razgovori ~ DUHOVNOST - RELIGIJA - VERONAUKA

Bojim se da ce vernici smatrati da je forum "Golicljivi razgovori" neprilicno mesto za raspravu o duhovnosti......

Slažem se, moja greška, nisam obraćala pažnju gde sam temu napisala, izazvla me jedna osoba da napišem ovu temu ne gledajući gde je pišem...Hvala na razumevanju.

MOLIM ADMINISTRATORE DA OVU TEMU PREMESTE, HVALA UNAPRED roll
Ova tema me inspirisala da vI napišem ednu dogodovštinu iz školice u koju ide moja najstarija ćera /sada je osmi, a ovo se dogodilo prošle godine, logično, tada je bila sedmi razred/

Imali oni čas veronauke i pričali o tome kako je abortus greh............... i klinci zređali sa pitanjima zašto je to greh, šta ako je razlog za prekid trudnoće bio ovo ili ono............... i tako, bla, bla, bla................

u jednom momentu ustane učenica i pita nastavnicu: "Zašto je to greh, ako je devojčica koja je zatrudnela maloletna?"

a nastavnica odgovara: "Pa ko je terao da se jebe?"

ali bukvalno je tako odgovorila..................... ah te nastavnice veronauke.........................Smile))

lollollol

Jel' u zezancije?
Hvala na razumevanju.

ne trebaju ti admini, samo napišeš hvala na razumevanju III deo, eh gde je Nikita da sad vidi kako skrnavite njene teme ovim glupostima rolllollollol
Nemam sliku, al licim na tatu...Smile
a nastavnica odgovara: "Pa ko je terao da se jebe?"

Nemoj da generalizujes stvari. Prosto ne verujem da je jedan veroucitelj tako odgovorio. Mozda je ona to rekla malo drugacije ali su dece to izvrnula i do tebe je dosla ta verzija. Svejedno, cak i da je drugacije odgovorila sustina je ista. A sustina je u tome da ona nije znala da da deci adekvatan i pravi odgovor. Nije da je branim, ali ne treba zbog takvog slucaja napraviti vecu gresku pa sve veroucitelje gledati kroz prizmu tog dogadjaja. Moje misljenje je da, ako je zaista tako odgovorila, ne treba joj vise dozvoliti da predaje deci veronauku. U svakom slucaju odgovornost je njena velika pre svega sto deci nije dala odgovor na njihovo jako dobro pitanje.

koja je razlika izmedju duhovnosti - religije-veronauke i kako se u stvarnosti ponašate

Veronauka je (kako i sam naziv kaze) nauka o veri. A vera je ljudska osobina koja se ogleda u tome da nesto sto nikad nije video svejedno zna da postoji. A to nesto (neko) zaista i postoji. Mnogi smatraju da su "vera" i "religija" jedno isto. Medjutim ima i onih koji prave razliku izmedju ova dva pojma. Ja necu sad o tim razlikama jer je bi post bio predugacak a i zato sto ta razlika (ako postoji) nije toliko bitna za ovaj vid diskusije.
Postoje mnoge definicije religije u zavisnosti od toga koji su strucnjaci iz perspektive svoje struke davali te definicije. Ono sto je evidentno je da svaka od tih definicija ima poneki nedostatak. Najopstija definicija religije je da je religija duhovna veza izmedju Boga i coveka. Eto, dotako sam se i duhovnosti, a to je, sad vec svako moze da zakljuci, nematerijalnost. Vrednovanje nematerijalnih (duhovnih, "nevidljivih"Wink vrednosti.
Oprostite ako je ovaj post malo duzi, ali prosto, tema je takva da ne dozvoljava odgovore u dva-tri reda.

Pozdrav.
Sve.Mirac delim tvoje misljenje.

Pozdrav.
Ali mi slika koju si stavio pored ispod nika nije u komunikaciji sa onim sto si napisao, sa cim se, da opet ponovim, slazem.

Pozdrav.
Vera u Boga je apsolutna, kao sto je Bog apsolutan. Strah ne postoji kod vernika, jer je strah naopaka vera: to je vera u zlo, umesto u dobro.

Hrist je rekao: Zasto ste strasljivi, o vi, maloverni? (Mat. 8:26)

A to sto neko veruje vise od drugih, mozda cini da ima bolje karakterne osobine nego sto bi imao inace, ali ne znaci da treba da se time razmece. Naprotiv. 8)
Jeste tema ozbiljna, samo je postavljena na neozbiljnom forumu. Tema o kojoj moze mnogo da se kaze ko je informisan o istoj. Verujem da je vrlo malo ljudi zainteresovano za ovu oblast, iz prostog razloga, sto smo rasli u sredini gde je to bilo zapostavljeno, a kasnije se pretovrilo u nesto "pomodarsko". Elem, to nije razlog da se nesto pametno ne kaze, a usput i nauci.

Za mene je to filozofija. Svaka Vera je zasnovana na filozofiji, samo je pitanje kako joj mi prilazimo.
Svako ima pravo na izbor vere. To ne osporavam i postujem. Cini mi se da je i lakse ljudima koji veruju u Boga.
Sto se tice duhovnosti, pretpostavljam da se ovde misli na versku duhovnost, mada, po meni, svaki covek je duhovan. To nosi u sebi, svoju duhovnost prema okolini. Mada verujem da se u postavljenoj temi misli na Svetu Duhovnost. E, o tome ne bih znala mnogo da kazem, mada mogu da procitam, pa posle i prodiskutujem. Smileoops
Ne slazem se sa tobom Vocka da je vera ustvari filozofija i da je svaka vera (religija) zasnovana na filozofiji. Ako podjemo od etimoloskog znacenja "filozofije" da je to ljubav / teznja ka mudorosti onda nikako ne bismo mogli da kazemo da je "vera ljubav / teznja ka mudrosti". Prosto to nije to.
Pravoslavna vera je zasnovana na vaskresenju Hristovom, a to nije filozofija. Na kraju postoji Simvol vere pravoslavne i u njemu mozes videti ispovedanje pravoslavne vere. Naravno, tu nema ni trunke filozofije (ljubavi ka mudrosti). A sto se tice ljubavi ka mudrosti i same mudrosti sa stanovnista hriscanstva "Strah Gospodnji je pocetak mudrosti".
Da svaki covek je duhovan u smislu da u sebi nosi zivot koji po svojoj sustini nije materijalna kategorija. A sto se tice duhovnosti sa stanovista vrednovanja duhovnih vrednosti i negovanja istih, daleko od toga da je svaki covek duhovan.

Pozdrav.
Poznato mi je da je hricanstvo zasnovano na vaskrsenju Hristovom, a samim tim i pravoslavlje. E, vidis, tu dolazimo do pitanja ko veruje u Hristovo vaskrsenje, a ko ne. Naravno, za ateiste je to samo jedna prica iz koje je proistekla Vera. Za Vernike je to Hristovo vaskrsenje, koje ima poseban znacaj za religiju. Opet gledano, onako ljudski, za mene je to filozofija. Zasnovano na prici ljudi kojima je odgovaralo da se u tako nesto veruje. Kao sto vec ranije rekoh, nisam merodavna, jer mi oblast slabo poznata, ovo kucam iz nekih svojih razmsljanja i s ono malo znanja o religiji.

Jesam tradicionalista. Postujem nase obicaje, odem u crkvu i zapalim svecu...sve to stoji. Verujem da neke sile postoje, nesto u vasioni sto "kontrolise" nase zivote. Mozda se to zove Bog?

Sto se tice duhovnosti, svesna sam sam da se i ona, na neki nacin, izgradjuje, dopunjuje, oplemenjuje. Mislim da se ljudska duhovnost ipak razlikuje od verske duhovnosti, tj. da imaju razlicito znacenje.
Cak i za egzaktne pojmove, a pogotovo za apstraktne kao sto su religija i duhovnost, svako od nas ima sopstvenu definiciju.

Ne smatram sebe vernikom iako (povremeno) odlazim u crkvu, slavim Bozic, Uskrs i krsnu Slavu, ali u religiji pronalazim mnogo vise pitanja nego odgovora koji bi me zadovoljili.

Duhovnost nisam siguran ni sta je tako da tek tu nikako ne mogu da se svrstam.....

A veronauka je skup znanja kojima vernik ne mora da vlada da bi verovao, kao sto ne mora ni da veruje ako poznaje veronauku......
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vreme je 4:36 am.