Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Nesto ovih meseci ne mozes izbeci vesti sa one i ove strane Atlantika u kojima

neke velikekorporacije,firme,banke,ddo...i tako to pucaju ko zvecke.

Онај црни великомученик Барак није ни 150 дана на власти у САД,а

национализовао је више фирми него Чавез у Венецуели за четири

године.Ово што раде америчке демократе и Обама,Комунистичку Партију

Кине поставља у позицију десничарске ревизионистичке банде

која је скренула са пута социјализма.До душе нисам баш сва дешавања

најпажљивије пратио може бити да су се САД угледале на СССР и кренуле

успешним путем "перестројке"...

Или је можда срж проблема у прескакању историјских етапа.Чињеница је

да је Северна Америка из натурално ловачко сакупљачке привреде(до 16

векаWink,прво ускочила у робовласничко друштво(до 1864),а онда директно у

империјализам (последњи стадијум капитализмаWink па сад морају да се

врате у оне разреде које су прескочили... или ће све то,мили моји,прекрити

капитал,профит и тржиште на коме ће се поносно вијорити барјак посут

звездама и црвено белим стазама у овим тихим ноћима док она статуа

слободе у њујоршкој луци буде држала свети пламен у десној и Марксов

"Капитал" у левој руци, шкиљећи, читајући и питајући се: а шта САД ?

wink
Boze,ovo stene me odusevljava! wink

Karlito,ja sam ti sad stresena i potresena i iskreno da ti kazem ova tema ti je mnogo komplikovana za moj mali bosanski mozak :D

Salim se. A sta mislis da li ce prvo iz ruke da ispadne i padne KAPITAL ILI BAKLJA SA VJECNOM VATROM? roll
Cekajte, idem i ja!!!
Ja mislim da to veze nema sa Marksom.
Drzava treba da otkupljuje preduzeca (velike fabrike, banke i osiguravajuce kuce, zeljeznicu i avio kompanije) kada se nalaze u krizi i mogu se kupiti za dz. (nacionalizacija).
Time se spasavaju radna mesta, smanjuje se efekat krize i pre ce se pokrenuti ekonomija.

Kada se privreda pokrene, procva, sakupi kapital, sve sto je drzava kupila i spasila, treba da proda po pravim cenama. Tada drzava pribavlja kapital za nove pruge, svemirske lansirne stanice, podvodne gradove i za sve sto jedna drzava treba da gradi za procvat ekonomije i dobrobit svojih obveznika.

Nacionalizacija i denacionalizacija su deo jednog ciklusa koji neprekidno traje.
wink
Iz koje svi izlaze mnogo bogatiji nego sto jesu :D

Pre jedno nedelju dana sam pricao sa jednim coekom koji mi je objasnio kako firme koje idu pod stecaj u stvari zgrnu veliku lovu a svi mislimo kako su jadni i popali Unhappy
Iz koje svi izlaze mnogo bogatiji nego sto jesu :D

Pre jedno nedelju dana sam pricao sa jednim coekom koji mi je objasnio kako firme koje idu pod stecaj u stvari zgrnu veliku lovu a svi mislimo kako su jadni i popali Unhappy

A da li ti je rekao kako ljudi koji su radili u toj firmi prolaze??? Znam slucaj nase beogradjanke koja je trebala da magistrira na temi koju je drzava finansirala...Drzava je prekinula finansiranje, ona je ostala bez magistarskog i dve godine rada, bez dinara i zavrsila zbog stresa u bolnici. Lecenje tamo, auuuu, zaduzila se, roditelji pozajmili pare da plate i vratila se u Bgd. Jos uvek zeli da magistrira (nesto drugo) tamo, ali jos nije nasla... :? shockshock

Normalno da ima firmi koje i dalje rade superrrr. Ima dosta nasih koji zive tamo super i tesko da ce se ikad vratiti. Ima nasih koji su zaradili za 7-8 godina dovoljno da vise nikada ne rade...ali uvek ima i drugacijih slucajeva.... Unhappy
Karl Marks jeste veliki mislilac, teoretičar i kritičar kapitalizma iako bolji sistem nije poznat. On je još onomad dokazao zašto su velike ekonomske krize neminovnost kapitalizma. Evo, sad ću malo da vas "ispeglam" u tom smislu...

Ako u koordinatnom sistemu povučemo dve linije od kojih jedna pokazuje porast proizvodnje a druga porast primanja, videćemo da proizvodnja raste mnogo brže. Onda u jednom trenutku postojeća primanja ne mogu da "otkupe" postojeću proizvodnju tako da je pad iste neminovan. Američka centralna banka i druge institucije su godinama izmišljale razne "kerefeke" ne bi li to zaobišli. Uzmi kreditnu karticu, uzmi deset kartica, uzmi kuću na kredu, revolving kredit, uzmi nov auto mi ti damo par hiljada za stari i slično. Građani su se zadužili do tačke kada to više nije moguće vratiti. Zato ih čeka umesto manje, velika kriza i ogroman pad proizvodnje.

Kako je i ceo svet vezan za američki dolar i njihov finansijski sistem, tako je i ceo svet fasovao iste posledice. Kako američki finansijski sistem funkcioniše bez realnog pokrića tako je i on doživeo fijasko a sa njim i svi drugi u svetu. Kina je npr. vlasnik ogromnog a u suštini nepostojećeg kapitala u SAD. To su vrednosti koje postoje samo dok tako tvrdi i iza toga stoji vlada SAD dok realno to sve nema pokriće.

U svakom slučaju, ova kriza će istopiti ogromna bogatstva jer taj novac i nije stvaran. Problem je što će više pogoditi one koji su ga trudom zaradili no one koji su lažan novac izmislili...
Zato je Kina profitirala i u njoj ne vlada ekonomska kriza.
Itekako osećaju krizu i nisu nimalo profitirali...
Kriza je kod nas... u Srbiji...
gori smo postali i od Rumunije... :x
Najmanje osecaju krizu.

Voćkice, tamo narod ne oseća ništa jer živi ispod praga dostojanstva ali industrija, privreda i finansijske institucije osećaju itekako. I njima je proizvodnja drastično opala...

Xe, xe... Ti izgleda ne slusas Dinkica. Prosla kriza, krecemo napred...xe,xe,xe... winklollol

Xe, xe... Ti izgleda ne slusas Dinkica. Prosla kriza, krecemo napred...xe,xe,xe... winklollol

Aha-m... za jedno 20-ak godina... a mozda i manje, ups!...Vishe... winklollollol

Ne znam da li je kriza..... al' super je biznis..... roll
Ne znam da li je kriza..... al' super je biznis..... roll

He, he... doro i pametno uvjek zborish 8)
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 1:23 pm.