Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Sta mislite o usvajanju dece i hraniteljstvu?
Da li biste se i pod kojim uslovima odlucili na takav potez?
Imate li iskustva sa usvojenicima ili decom iz hraniteljskih porodica
ili sa ljudima koji su usvojili decu ili su hranitelji?

Ako smatrate da je (npr.) hraniteljstvo human cin i ako ga podrzavate, da li ste preduzeli neke korake da postanete hranitelj?
Ako niste - sta vas sprecava?

Ako smatrate da je (npr.) hraniteljstvo human cin i ako ga podrzavate, da li ste preduzeli neke korake da postanete hranitelj?

Jako "teska" tema i o njoj mogu da diskutuju samo ljudi koji imaju iskustva s tim jer jedino tako bi bili shvaceni kad kazu:"Jeste to humano i dobronamjerno ali....NIKADA VISE!" Svako drugi bi imao milion pitanja i komentara.

Da,imala sam dvoje djece,pet godina i bila njihov hranitelj.Ma i hranitelj i roditelj i ucitelj i sve!Kad su dosli kod mene imala sam vec svoje dijete i njih dvoje.Moje dijete ni godinu dana,djecak ne pune dvije i djevojcica godinu starija.Bili su do prije par mjeseci.Rastanak je bio bolan i tezak za sviju ali je morao da se dogodi.
Zasto? Zato sto je ova "drzava" u kojoj ja zivim ,sve samo ne drzava.Djeca data pod starateljstvo ili u hraniteljske porodice nisu stavljena pod zastitu od svoje bioloske porodice,bar ovdje.Tako da iz dobre volje i humanosti,muke i truda,dobijes milion problema koje pocinju da osjecaju i tvoja i ostala djeca....
A onda vidis da si ustvari budala a ne dobrocinitelj,u ocima i Centra i sviju redom.
Cekajte, idem i ja!!!
I ja sam cula razne price na tu temu...

Nije sve bash tako jednostavno, kako na prvo oko izgleda...
Meni na oko lepo izgleda Bela , ali mi se sve čini da je ipak na svakoj slici bar malo različitija faca , kao da biraš cure slične sebi pa stavljaš na profil , što i nije toliko važno.

P.S. Apropo teme : Ja ne želim ni svoje a za usvajanje neću ni da komentarišem !

Ova tema se u vise navrata pominjala i ja uvek ostajem pri istom stavu. Sve je to humano i lepo, nista lepse nego usreciti malisana. Ali s druge strane malo ebeno. Danas sutra to dete odraste, i pored svog tvog dobrog vaspitanja, moze biti svasta. Kako ja mogu biti sigurna da ce taj malisan sutra biti ispravan covek, da nece biti baraba i sta ti ja znam?Geni su cudo. Jako ozbiljna stvar i mislim, tj znam, da se nikad ne bi usudila na takav korak.
...još jedan ljudski, human gest koji se često dovodi do apsurda. Davanje djece (a i uzimanje) zbog materijalnog stanja, po meni je opravdano isključivo u slučaju ugroženosti preživljavanja...sve ostalo je zločin (prema djetetu) iz koristoljublja (hoću da imam to i to). Sam davalac i primalac ne moraju biti toga svjesni, čin može biti potaknut dobrom namjerom, ali trebao bi biti neko u društvu (institucionalizovan) ko će im objasniti koliku nepravdu čine. Ako postoji dobra volja da se pomogne materijalno egzistencijalno ugroženim porodicama i djetetu u takvoj porodici, ne mora se to dijete izvlačiti iz porodice, samo treba da se sujeta darodavca smanji.
U slučaju nekog defekta u porodici, da bi se dijete spasilo, human je čin premjestiti ga u drugu porodicu, ali samo uz uslov egzistencijalne ugroženosti djeteta...sve ostale varijante morale bi regulisati državne institucije (država je ta koja mora obezbjediti mogućnost neometanog življenja za sve svoje članove, pa i za djecu). Ovo pretpostavlja idealnu državu, koja ne postoji; može se dozvoliti pojedincima da pomognu u skladu sa svojim mogućnostima državi, i to samo onoliko dugo koliko je to neophodno, ali bi to trebalo samo i isključivo tako tretirati, kao pomoć državnim institucijama.
Ne treba se, ljudi, miješati u božije poslove, neminovno tu ispadne neka opačina...pomoći treba kad god se može, ali čak i ted treba pomišljati na Boga i raditi u skladu s tim (nisam religiozan, ali pretpostavljam da ćete shvatiti šta sam želio reći).
wink
rum_punch(manki)live.com
da mi se desila situacija da nemam svoju, odgovor je DA............Smile))
u principu ne vidim razliku izmedju dece partnera ili usvojene dece.
nemam nista protiv, obema treba biti i drug i roditelj.

postoji problem sto su deca iz domova asocijalizovana i potrebno je veliko strpljenje a i znanje za odgoj.

a sam izbor deteta mi je strasan cin... otici u dom gde ce se oko vas okupiti deca, ona mala, koja ce vas pitati ocima pune nade: ``ciko a jesi ti moj tata?``, a ona starija ce se odmaci na stranu, jer njih nikada niko ne bira. Tuga...
Za stvaranje svoje porodice treba biti i psihički i fizički spreman , ne samo žensko nego i muškarac, oboje stabilni, po mogućstvu normalni ( što ih je danas veoma malo jer svima igraju živci a za decu je potrebno mnogo) , situacija nije više kao ranije. Sve je više razvoda, ako nisi spreman , najbolje je ako već upropaštavaš svoj život nemoj još dva ili tri kraj sebe , jer samim neslaganjem ili razvodom deca ispaštaju. Zato nisam ZA , jer Ja sama nisam spremna još uvek na takav čin i još uvek sam u duši dete bez obzira na godine , ne želim da ispaštaju nedužni . Mislim da svako ko nije 100% siguran ne treba da sklapa ni sopstveni brak a tek o usvajanju daleko smo mi od toga roll
...još jedan ljudski, human gest koji se često dovodi do apsurda. Davanje djece (a i uzimanje) zbog materijalnog stanja, po meni je opravdano isključivo u slučaju ugroženosti preživljavanja...sve ostalo je zločin (prema djetetu) iz koristoljublja (hoću da imam to i to).

Sve je to relativno ali koje koristoljublje u nasij drzavi!? Nekakva placanja su uvedena od prije dvije godine a prije toga,.... Sta da radis sa dvoje male djece koje je majka ostavila i otisla a otac kaze :" Baci ih u Vrbas." Nisu mi bili nepoznati ali nisu ni familija ali su DJECA! Onada kazes sam sebi:" Imam i mogu,hajde bar godinu dana neka ih.." Godina po godina prolazi ti se vezujes a "brizna" porodica djece pravi probleme.Nece ih ali im ne daju ni mira tamo gdje jesu a samim tim ni staratelj nema normalan zivot.
Cekajte, idem i ja!!!
Za stvaranje svoje porodice treba biti i psihički i fizički spreman

tačno, ali kako ćeš znati da li si i koliko si spreman, dok ne probaš?

oboje stabilni, po mogućstvu normalni ( što ih je danas veoma malo jer svima igraju živci a za decu je potrebno mnogo)

u tom slučaju niko ne bi trebao više ni da pravi ni da rađa

situacija nije više kao ranije

ništa više nije kao nekada

Sve je više razvoda, ako nisi spreman , najbolje je ako već upropaštavaš svoj život nemoj još dva ili tri kraj sebe , jer samim neslaganjem ili razvodom deca ispaštaju.

sve je rizik, pa i brak tako da opet ono, ne znaš dok ne probaš

Ja sama nisam spremna još uvek na takav čin i još uvek sam u duši dete bez obzira na godine , ne želim da ispaštaju nedužni

i ja sam još uvek u duši dete iako imam 36, ali imam i troje dece.............. ne vidim da ih te moje detinjarije u nečemu sputavaju, naprotiv

uf bre anko, žive se ispričasmo.......................Smile))
Ja 'otju svoje, a ako se ne primi, uzecu tudje. Wink
Za stvaranje svoje porodice treba biti i psihički i fizički spreman

tačno, ali kako ćeš znati da li si i koliko si spreman, dok ne probaš?

oboje stabilni, po mogućstvu normalni ( što ih je danas veoma malo jer svima igraju živci a za decu je potrebno mnogo)

u tom slučaju niko ne bi trebao više ni da pravi ni da rađa

situacija nije više kao ranije

ništa više nije kao nekada

Sve je više razvoda, ako nisi spreman , najbolje je ako već upropaštavaš svoj život nemoj još dva ili tri kraj sebe , jer samim neslaganjem ili razvodom deca ispaštaju.

sve je rizik, pa i brak tako da opet ono, ne znaš dok ne probaš

Ja sama nisam spremna još uvek na takav čin i još uvek sam u duši dete bez obzira na godine , ne želim da ispaštaju nedužni

i ja sam još uvek u duši dete iako imam 36, ali imam i troje dece.............. ne vidim da ih te moje detinjarije u nečemu sputavaju, naprotiv

uf bre anko, žive se ispričasmo.......................Smile))

Mico mogu da te potpisem od reci do reci sem za godine TongueTongue i broj dece wink
Za stvaranje svoje porodice treba biti i psihički i fizički spreman , ne samo žensko nego i muškarac, oboje stabilni, po mogućstvu normalni ( što ih je danas veoma malo jer svima igraju živci a za decu je potrebno mnogo) , situacija nije više kao ranije. Sve je više razvoda, ako nisi spreman , najbolje je ako već upropaštavaš svoj život nemoj još dva ili tri kraj sebe , jer samim neslaganjem ili razvodom deca ispaštaju. Zato nisam ZA , jer Ja sama nisam spremna još uvek na takav čin i još uvek sam u duši dete bez obzira na godine , ne želim da ispaštaju nedužni . Mislim da svako ko nije 100% siguran ne treba da sklapa ni sopstveni brak a tek o usvajanju daleko smo mi od toga roll

...draga, oslijepićemo :!: :!: :!:
rum_punch(manki)live.com
ne znam kako to zakonski funkcionise, tako da cu cisto ljudski napisati ono sto sam imala prilike da vidim, a radi se o hraniteljskim porodicama.

ima ih koje to rade samo zbog materijalne naknade i tu mi taj zakonski deo uopste nije jasan: ako Dete iz jednog loseg okruzenja prebacite u, iz drugih razloga, podjednako lose okruzenje, koja je poenta?

ima i porodica koje se zaista angazuju i to ne samo u egzistencijalnim potrebama Dece, vec i drugim, prema mom misljenju vaznijim za Dete.
poslednji primer za koji znam sticajem okolnosti je bas takav. koliko ce toj Deci pomoci obzirom na njihove godine i godine zanemarivanja i ostalih strahota koje su preziveli - ne znam...

koliko znam, socijalne sluzbe tu imaju prvu i najznacajniju ulogu, ali ne samo inicijalnu. zasto je ne rade... ne znam... da li ih zakon zaista ogranicava u dejstvu? ne znam...

ne, necu pisati konkretne situacije i sudbine koje znam.... strasno i nezamislivo... i nadam se da me niko nece pogresno razumeti, ali u ovom momentu mi krajnje bzv da to iznosim na forum cry
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 2:37 pm.