Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Nekako sam uvek mislio da je sujeta najveći neprijatelj čovečije duše a svakako najperfidniji i najlukaviji. Uvek sam mislio da je kritika bolja od hvale. Da je i neopravdana kritika zdravija za čoveka čak i od opravdane hvale a kamoli od one ničim izazvane. Da li ti je prijatelj onaj što te stalno hvali? Kakvo dobro činiš onome koga hvališ i odmereno a kamoli neodmereno, čak iako ga voliš? Da li primetiš kad sujeta upravlja tvojim postupcima? To su oni od kojih najčešće bude samo štete za tebe. Šta mislite o sujeti, treba li se boriti, kako...
Da je i neopravdana kritika zdravija za čoveka čak i od opravdane hvale a kamoli od one ničim izazvane.

Neopravdana ili takvim smatrana kritika povredjuje sujetu i kvari dusu. Iz toga se radjaju bica kojima je svakodnevna potreba povredjivanja drugih.

Nikad se ne sme povrediti! Neslaganje ili savet se moze dati i bez jasne kritike. Kritiku niko ne priznaje, svako ce pokusati da opovrgne.

Kod dece se obavezno pohvaljulje, a evewntualna primedba se umota u onu povalu. Tako da dete tu primedbu na njegovu gresku shvati kao stimulaciju za buducnost.
Svi smo mi deca. Ovo radi i kod nas. Kritikuju samo neprijatelji, sa namerom da se iskazu vaznijim, da dospu na vecu hijerarhiju u grupi.

Prijatelj prijatelju nece ukazivat na svaku njegovu gresku, zasto bi neko zadirao u neke licne sfere? A zar se prijatelji stalno hvale? Dobro delo u prijateljstvu se zahvaljulje, cemu hvaljenje?

Covek koji postuje sebe i druge nema problema sa sujetom, izuzev ekstremnih prilika (pr. u grupi koja je naprijateljski nastrojena).
Hmmm, duboko se ne slažem sa tim a i osećam neke lične poruke u celoj priči. Kod dece se pohvalama razvija samopouzdanje a odraslima se razvija sujeta. Mnogo hvale te diže u nebesa pa boli kad tresne, kritika ipak služi da razmisliš da nisi baš u svemu super pa makar je ne prihvatio...
Da li ti je prijatelj onaj što te stalno hvali?
prijatelj je neko ko nema dlake na jeziku i sve shto ima kazhe u ochi a ti gledaj i razmishljaj...
Prijatelj prijatelju nece ukazivat na svaku njegovu gresku, zasto bi neko zadirao u neke licne sfere?

Jeste da si stariji, ali mislim da jaaakoo gresis. Ako ti je neko prijatelj on vec jeste u toj sferi. Na taj nacin postajes samo neiskren prijatelj. Naprotiv, neprijatelju ne govoris nista jer te ne interesuje da li on gresi ili nesto radi dobro.

A zar se prijatelji stalno hvale?

Naravno da se prijatelji ne hvale stalno jer nisu uvek zasluzili da se hvale. Prijatelj nesto cini bez nekih skrivenih namera (da bi nesto dobio u znak zahvalnosti), ali mu je drago da ti na bilo koji nacin primetis da je on nesto ucinio za tebe.

Da je i neopravdana kritika zdravija za čoveka čak i od opravdane hvale

Ovo je po meni ipak ekstremno.
osećam neke lične poruke u celoj priči.
Nije bilo namenjeno, ne igram tako nisko.
Tvoja tema...
Jeste da si stariji, ali mislim da jaaakoo gresis.

Jeste, mladji si pa mozda ne razumes.
Moj prijatelj je moju naklonost stekao sa svojom manom i ne pada mi na pamet da (stalno) budem pametniji od njega, i da ga ja menjam.
Prijatelj svoju iskrenost pokazuje spremnoscu da pomaze, da daje zrtvu za prijateljstvo, ako je potrebno. Veze nema sa kritikom i pohvalom.

Neprijatelja kritiziram do bola, nek samo udari prvi!
Uvek sam mislio da je kritika bolja od hvale.
Kritika nas chini boljim a hvala uobrazzenim i bezobraznim!

A ako te prijateljica stalno hvali? Smile

Da li primetiš kad sujeta upravlja tvojim postupcima?
Retko... mozda po nekad ne zzelim da priznam, da pogledam istini u occi.
Da li primetiš kad sujeta upravlja tvojim postupcima?

Cesce primetim kad upravlja tudjim postupcima. Inace, smatram da smo mi INACE vrlo sujetan narod. Ne zamerite mi na ovoj konstataciji, ljudi.....
smatram da smo mi INACE vrlo sujetan narod

Mi nismo sujetan narod, mi smo svetski šampioni po veličini sujete ma koliko se to nekom ne sviđalo. A i ako mu se ne sviđa samo potvrđuje da je proradila sujeta pa neće da prizna da ima mane.
Mi nismo sujetan narod, mi smo svetski šampioni po veličini sujete ma koliko se to nekom ne sviđalo. A i ako mu se ne sviđa samo potvrđuje da je proradila sujeta pa neće da prizna da ima mane.

TOTALNO SE SLAZEM SA TIM STO SI NAPISAO.

Ne tapsi me po ramenu, znam sta mislis...
Nijedna krajnost nije dobra. Dobro obavljen posao zasluzuje priznajnje, a neopravdana kritika moze znacajno da destabilizuje nesigurne.

Ja sam cesto bio u sitaciji da mladjim kolegama postavim pitanje: "Zasto" su nesto uradili bas tako, ocekujuci obrazlozenje. Oni bi odmah krenuli da mi objasnjavaju kako to "i ne mora tako, nego...". Onda sam promenio pitanje. Pitao sam na sledeci nacin: "To je odlicno, zasto si to tako resio?" E u tim slucajevima sam dobijao zeljeno obrazlozenje, a ponekad su, objasnjavajuci mi, i sami dolazili do saznanja da mogu nesto da poprave...

A sto se sujete tice, mislim da smo svi sujetni, samo je pitanje koliko smo svesni sopstvene sujete i kako se sa njom nosimo.
Ja sam cesto bio u sitaciji da mladjim kolegama postavim pitanje: "Zasto" su nesto uradili bas tako, ocekujuci obrazlozenje. Oni bi odmah krenuli da mi objasnjavaju kako to "i ne mora tako, nego...". Onda sam promenio pitanje. Pitao sam na sledeci nacin: "To je odlicno, zasto si to tako resio?" E u tim slucajevima sam dobijao zeljeno obrazlozenje, a ponekad su, objasnjavajuci mi, i sami dolazili do saznanja da mogu nesto da poprave...

Pohvala za debele zivce i mudrost koju imas....
i opet

pametan popusta, magarac ne dopusta
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vreme je 10:48 pm.