Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Navešću vam neke od neuspešnih životnih strategija. Čovek obično prepoznaje tuđe neuspešne strategije. Kada se bavimo sobom, obično se ne bavimo činjenicama. Uostalom, ne možemo videti ni sopstveno lice bez ogledala.

Nadam se da nećete sebe prepoznati u njima. Nije bitno ni da odgovarate, dovoljno je da procitate. Evo nekih tipičnih stilova (nazivi su oni koji drugi ljudi često koriste da bi opisali nosioce životnih strategija):

Cmizdravci, «plačipičke», kukumavčila, žrtve.

Prepoznaćete ih najlakše po tome što su smorni do bola, pa počnete da ih izbegavate, što potvrdi njihovu sliku o ljudima i ulogu žrtve. Kad god ih sretnete, oni imaju neku «sestro slatka» ili «brate mili» muku da vam ispričaju i izjadaju se. Muku za koju nisu ni malo krivi, već im se dešava tuđom krivicom. Njihova je sudbina da budu nesrećni i malerozni, da im stalno neko nešto radi protiv njih, uprkos njih. Oni su, u suštini, još bebe nespremne da se suoče sa životom. Očekuju da im život bude dobra mama, a život to neće. Život ne dozvoljava da se čovek ne ponaša u skladu sa svojim uzrastom. Tako postaju i opstaju kao pasivne žrtve.

Psihopate, kontrolori, krokodili

Prepoznaćete ih ako osetite strah, bunt, potrebu da se sklonite od njih, (ako to ne možete onda postajete ogorčeno pasivni), da ih odbacite. Psihopate su gadni igrači. Njihov cilj je da kontrolišu sve i svakoga i da po svaku cenu dobiju ono što žele. Dominiraju u svim interakcijama. Dobri su psiholozi kada treba da procene vaše slabosti. Upotrebiće vas, i bilo koga drugoga, da ostvare ono što žele. Pri tome će se, ako im je to potrebno, potruditi da prikažu kako su, u stvari, napravili nešto veliko i plemenito. U koliko im se ne ulizuju zbog koristi koju žele da izvuku iz njihove moći, ljudi na njih reaguju odbacivanjem, buntom, izbegavanjem, agresijom. Dobijajući takve reakcije na sebe, psihopate potvrđuju i kreiraju svoje viđenje sveta kao odbacujućeg i neprijateljskog, što još više podstiče njihovu potrebu da ga kontrolišu, osvoje, nametnu mu svoju moć. Završavaju kao usamljene i frustrirane osobe pune mržnje.

Svađalica-ljuta papričica, bodljikavo prase, prgavci, drkadžije.

Verovatno ste i vi upoznali (ako niste jadan od njih) ljude koji u svemu nađu neki razlog za svađu. Sve ih ljuti, u svemu nalaze neku uvredu za sebe, i uvek su spremni da se posvađaju. U komunikaciju ulaze očekujući da će da se posvađaju. Razgovor sa njima i vas oljuti, kao da ste progutali ljutu papričicu. I, šta je normalna ljudska reakcija na takvo ponašanje? Pa, ako ste i vi prgavi, onda je normalno da i vi nabodete njih, ako možete. Većina ljudi će se od takvih držati na distanci. Izbegavaće ih. Razuveravanje prgavca ljudi doživljavaju kao jalov posao. Ko će da se bakće sa budalom koja sve iskrivljuje i u svemu vidi razlog za svađu. Kad dobiju posledicu koju su izabrali svojim ponašanjem, oni će biti uvređeni zbog toga što ih ljudi izbegavaju, pa će se naljutiti. Žaliće se na to da ljudima nedostaje srdačnost, druželjubivost i prisnost, ne shvatajući da je neprijatno zagrliti bodljikavo prase. Onda će ih ljudi još više izbegavati...I tako će prgavci potvrditi svoj doživljaj sveta. Nije ni čudo što će biti ljuti na takav svet...

“Daveži”, “preseratori”, “jalovci”, “analitičari”, “filozofi”, “tupadžije”, “knjiški moljci”.

Zašto ih ljudi karakterišu ovakvim epitetima? Zato što oni mnogo “seru” ili “tupe”, a ništa konkretno ne rade. Zbog njih je napisana izreka : “Previše analize vodi do paralize.” Oni analiziraju život do detalja, ali ga ne žive. Oni su veliki teoretičari koji ništa nisu u stanju da sprovedu u praksu. Seciraće neku situaciju do detalja, ali će promašiti u tome da izvuku poentu, da poentiraju. Oni su “jalovi” jer njihove teorije ne daju plodove. Oni su “sterilni intelektualci”. Ljudi ih vide kao inteligentne, ali totalno nepraktične. Izbegavaju ih jer mnogo “filozofiraju” o životu, ali ništa od toga nisu u stanju da primene za svoju ili tuđu dobrobit. Njihov život je bezbojan, oni u njemu ne učestvuju. Ako se bave politikom, ili su na vlasti, mogu biti veoma opasni jer ne razumeju život i biće skloni da ga uklope u svoje teorije i sterine ideje.

Frustrati

Frustrati vide problem, ali nikako ne vide rešenje. Šta god biste im ponudili, predložili kao neko moguće rešenje, oni bi započeli svoju narednu rečenicu sa “Da, ali...”. Strčnjaci su da isfrustriraju svakoga ko pokuša da im bude od pomoći. Ka njima je najviše i usmerena izreka “ne možeš da se j., a da ti ne uđe...”, jer bi baš to hteli, a da pri tome još budu i zadovoljni. Ljudi isfrustrirani ponašanjem frustrata smisli li su brojne izreke za njih. “Šugavoj ovci i runo smeta...”, “ Krivom... i dlake smetaju”(da ne preterujemo, iako je iz naroda), “Taj bi hteo i jare i pare...”. Šta god da im date ili učinite, oni će degradirati ono što dobiju (time i onoga od koga dobiju) jer će dosledno negovati svoje nezadovoljstvo i frustraciju. Oni su ovisni od frustracije. Moguća korist koju dobijaju od takvog ponašanja je da se neki ljudi trude da ih zadovolje samo da bi ih “skinula sa vrata “.Na taj način privuku pažnju i brigu, navuku ljude da se trude oko njih, ali ne na onaj način na koji bi oni to želeli. Frustrati daju ljudima frustraciju, i dobijaju je nazad. To ih, naravno, frustrira i potvrđuje njihovu sliku sveta kao izvora frustracije, pa onda tu frustraciju ispoljavaju u svom ponašanju birajući posledice ponašanja-frustraciju...i tako u krug.

winkroll
Miličice, a El baš mooooram da tjutim????? oops
A da li je baš tako crno-belo? roll

Evo jednog primera istorijski neuspešne životne strategije, mada trenutno deluje kao vrlo uspešna, a otelotvorena je kroz lik i delo najplaćenijeg Manekena kod nas.

Elem, u toku rodbinske posete uoči On kako se klinac igra sa mačićima i prebacuje ih iz kutije u drugu kartonsku kutiju. U toku prenošenja mačeta klinče je izgovaralo: "Ti si za EU!" . . . i tako kod svakog' od 5 mačića. Maneken je bio prezadovoljan.

Nakon nekoliko dana ista scena, mada klinče odvaja mačiće u 2 kutije.
Kod prebacivanja u jednu je: "Ti si za EU!", dok kod druge komentar glasi: "Ti više nisi za EU!".

Zgranuti Maneken upita klinca za objašnjenje ovakve promene "glasačkog" raspoloženja, a klinac mu objasni kako su neki mačići u međuvremenu . . . progledali.
Interesantan pristup ali ja uopste ne posmatram stvari ovako.
Procitajuci ove karakteristike, covek shvati da su sve cetiri obliki tipican negativni pristup prosecnog stanovnika okolnih zemalja.
Ne verujem da bi se mnogo ljudi sa zapada naslo u tom opisu.
Stvar je vrlo jednostavan, dok oni jure za parama i nemaju vremena/potrebe/strpljenja za razne analize, nas covek ima napretek vremena obzirom da nema ni posao, ni normalnu platu.

To je idealno za razvoj raznih malignih mentalnih stvorevina, a oblik u koji ce se razviti, zavisi od sredine u kojom se data osoba (s)nalazi i njegovog drustvenog stepenika.
Mada razni uticaji vremenom mogu jedan oblik promeniti u drugi, one su uglavnom karakteristicne, ali se i ispreplecu u raznim licnostima.

Pitanje je samo jedno, sta je idealno ponasanje, ako oduzmemo ove karakteristike iz svake licnosti, sta ce ostati? Bezdusni amer u nama koji gleda samo interes/novac? To je pak peta kategorija, divlji grabljivac.

Ljudi su kao balon, oni se ponasaju po nekim (drustveno) ekonomskim karakteristikama. Teze da zauzmu raspolozivu teritoriju i haraju. I u ratu, i u miru. Ne znaju/mogu stati! Moraju naleteti na zid!
Zid moze biti ekonomska, fizicka, verbalna... Zapravo svaki zid je (drustveno) ekonomsko.
Miličice, a El baš mooooram da tjutim????? oops

Naravno da NE. Slobodno pisi sta zelis... roll

Tema nije moja. Ja sam samo postavljac. Onog momenta kad je stavljena na forum tema postaje zajednicka, svih forumasa ili bar onih koji nesto napisu...Bar ja tako mislim... :?: winkoops
A da li je baš tako crno-belo? roll

Evo jednog primera istorijski neuspešne životne strategije, mada trenutno deluje kao vrlo uspešna, a otelotvorena je kroz lik i delo najplaćenijeg Manekena kod nas.

Elem, u toku rodbinske posete uoči On kako se klinac igra sa mačićima i prebacuje ih iz kutije u drugu kartonsku kutiju. U toku prenošenja mačeta klinče je izgovaralo: "Ti si za EU!" . . . i tako kod svakog' od 5 mačića. Maneken je bio prezadovoljan.

Nakon nekoliko dana ista scena, mada klinče odvaja mačiće u 2 kutije.
Kod prebacivanja u jednu je: "Ti si za EU!", dok kod druge komentar glasi: "Ti više nisi za EU!".

Zgranuti Maneken upita klinca za objašnjenje ovakve promene "glasačkog" raspoloženja, a klinac mu objasni kako su neki mačići u međuvremenu . . . progledali.

Lepo je progledati..., zato je i postavljena tema...

Zelela sam u stvari podsetiti ljude sta mogu postati ako na vreme (cim osete prve simptome) ne reaguju... :? Zato je napisano da ne moraju odgovarati, dovoljno je procitati... wink
hm..
zanimljiva ova mala..
wink
Procitajuci ove karakteristike, covek shvati da su sve cetiri obliki tipican negativni pristup prosecnog stanovnika okolnih zemalja.
Stvar je vrlo jednostavan, dok oni jure za parama i nemaju vremena/potrebe/strpljenja za razne analize, nas covek ima napretek vremena obzirom da nema ni posao, ni normalnu platu.

To je idealno za razvoj raznih malignih mentalnih stvorevina, a oblik u koji ce se razviti, zavisi od sredine u kojom se data osoba (s)nalazi i njegovog drustvenog stepenika.
Mada razni uticaji vremenom mogu jedan oblik promeniti u drugi, one su uglavnom karakteristicne, ali se i ispreplecu u raznim licnostima.

Pitanje je samo jedno, sta je idealno ponasanje, ako oduzmemo ove karakteristike iz svake licnosti, sta ce ostati? Bezdusni amer u nama koji gleda samo interes/novac? To je pak peta kategorija, divlji grabljivac.

Ljudi su kao balon, oni se ponasaju po nekim (drustveno) ekonomskim karakteristikama. Teze da zauzmu raspolozivu teritoriju i haraju. I u ratu, i u miru. Ne znaju/mogu stati! Moraju naleteti na zid!
Zid moze biti ekonomska, fizicka, verbalna... Zapravo svaki zid je (drustveno) ekonomsko.

Ovde su prikazane samo neuspešne životne strategije koje se mogu i sreću se i na zapadu. Možda ne toliko u društvu jer se manje druže od nas, ali na poslu i u poslovnim odnosima, pogotovo u borbi za mesto...

Ne daj bože da imamo tako izrazene lose karakteristike...Ja još verujem u dobro u ljudima...

Čitajući prikaze ovih stilova možemo izvući jednu veliku životnu istinu:

Od ljudi dobijate ono što dajete. To se zove princip reciprociteta. Stil, način i nivo koji koristite u komunikaciji sa ljudima odrediće njihovu reakciju prema vama...

wink
ne posmatramo stvari na isti nacin...

sto se tice uzimanja davanja, zar ne vazi da su ljudi egoisti i sebicni i nista vam nece dati sami od sebe? (nece cak ni trudnici prepustiti sediste u autobusu!)

pre je moguce da mi sami trazimo takve ljude koji ce nam vratiti ono sto im dajemo...

naravno problematika je izuzetno slozena jer uzimanje, davanje kao i vrednovanje sebe i drugoga su subjektivne kategorije a svako ima drugaciju prethistoriju.

Zato ja smatram da je jedino ispravno vrednovanje ljudi procena stepena dobrote u njima. (tu stvar je zapravo hriscanstvo definiralo jos pre 2000 godina).

Navedene kategorije su svakako stepeni zla u ljudima. Pitanje je zbog cega ono nastaje, koji su uzroci koje dovode do toga da neko nekome napakosti (verbalno ili delima)?
Zaista mocna opservacija... Pa i podela nije losa... Svidja mi se...
Neznam gde bese onaj nadgrobni spomenik na kome pise da "TREBA PRVO UPOZNATI SEBE PA ONDA DRUGE"...
Jedna od najlepsih misli koju sam poslednju cuo je ona od pokojnog partrijaha Pavla, koji kaze : " DRAZA MI JE SPOZNAJA U KOJOJ ME STOTINA DRUGIH UBEDJUJE DA NESTO NISAM A JA ZNAM DA JESAM, OD ONE U KOJOJ ZNAM DA NISAM, DOK DRUGI GOVORE DA JESAM... Mislim da sam dobro citirao.
Sve je dakle Samospoznaja i smer kretanja u odnosu na to... Covek je ili ima ili nema... Razume i priznaje ili ne... Kada se na ovaj nacin posmatra svet oko sebe, zivot postaje sirov ali i realan... U ovakvom pojednostavljenju postoje ljudi koji svoj zivot stavljaju u funkciju drugih i na taj nacin zive i oni drugi koji to koriste... Nesmotreno bi bilo donositi zakljucke ko je bolji i ko bolje zivi od ove dve polovine...
Cela ova tema mi lici na izbor promasenih oblicja u kojoj svako moze sebe da nadje... Matematika u kojoj ima bezbroj resenja ili resenja nema... Tema koja globalizuje i koja je milion kilometara od sustine.
Sluzi jedino za zabavu...
Koletina, vidim da si se prepoznala a i prepoznata si... winklol
Milicice01 zaboga, ja sam musko (jos uvek)!
Nedaj se prevariti pseudonimima... Da pojasnim.
Slozenica od kole-ga i od budale-tina... Taj sam :lol

Os` jos da filozofiramo ?

Pozdrav !
Hajmo svi, košuljice oblačite..hladno je lollol
Milicice01 zaboga, ja sam musko (jos uvek)!
Nedaj se prevariti pseudonimima... Da pojasnim.
Slozenica od kole-ga i od budale-tina... Taj sam :lol

Os` jos da filozofiramo ?

Pozdrav !

Nick ne znaci nista, a mnogo znaci. Tacno, ne dam se prevariti... lollollol

Ovde su prikazane samo neuspešne životne strategije koje se mogu i sreću se i na zapadu. Možda ne toliko u društvu jer se manje druže od nas, ali na poslu i u poslovnim odnosima, pogotovo u borbi za mesto...

Ne daj bože da imamo tako izrazene lose karakteristike...Ja još verujem u dobro u ljudima...

Čitajući prikaze ovih stilova možemo izvući jednu veliku životnu istinu:

Od ljudi dobijate ono što dajete. To se zove princip reciprociteta. Stil, način i nivo koji koristite u komunikaciji sa ljudima odrediće njihovu reakciju prema vama...

wink

Milice, rekla bih da ste Biter i ti oboje u pravu. Ono sto Biter iznosi, moze se razumeti kroz sociolosku teoriju kolektivne svesti, dok ti ocigledno imas psiholoski pristup analizi.
Definitivno podrzavam princip reciprociteta, samo bih dodala da ne treba zanemariti potsvesne procese coveka koji velikim delom odredjuju njegovo ponasanje (odnosi se na stilove gore navedene). Principom reciprociteta mozemo uticati na reakciju, ali sam princip je nedovoljan za korigovanje/promenu ponasanja. Za to, covek treba da postane svestan svoje podsvesti i pronadje uzroke, motive svojih frustracija, agresija itd.
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vreme je 10:42 pm.