Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Ja i dalje ne verujem. shock

Institut za standardizaciju Republike Srbije prodaje standarde. U toj raboti je nasledio Savezni zavod za standardizaciju pokojne države, a prodaje, uglavnom, iste standarde.......JUS :?

Ono što me je šokiralo je sledeće:

Prema odluci o naknadama cena standarda je:

Za standarde od 1-2 stranice, na srpskom jeziku - 900,00 din.

Za standarde od 1-2 stranice, na stranom jeziku - 750.00 din.

itd. za standarde sa većim brojem stranica cena je veća... i srazmerno manja ako je standard na stranom jeziku!? shock

"Ова одлука објављена је у „Службеном гласнику Републике Србије”, бр. 111/09 од 29. децембра 2009. год."

Ne verujete?

Može li ovo neko da mi objasni? Celog dana ne mogu da dođem k sebi.......
Pa moraju da prevedu standarde sa nekog jezika da bi ih usvojili kao nase shock
BR, ako do sada nisi shvatio, mi zivimo u svojoj zemlji ali u stranoj drzavi.

pljootz...
Najnoviji popis u Turskoj je obeledanio da tamo zivi 6 miliona Turaka koji su se izjasnili da su Srbi :!:

Dakle svuda nas ima osim tamo gde treba... :?

Pa to je samo zato sto nismo STANDARDNI... arrowidea

Bogu hvala.... wink
Najnoviji popis u Turskoj je obeledanio da tamo zivi 6 miliona Turaka koji su se izjasnili da su Srbi

Nekada nas je bilo vise, ali i dalje smo deca oluje. 8)
link je nevazeci, nisu to vise JUS standardi a i domen je yu domen.

standardi su se prodavali i u staroj Jugi, odatle je nasledjen i sam princip naplacivanja.

cena je takva je, kakva je, drzava debelo naplacuje i patentiranje pronalazaka, umesto da ih stimulise. tu je nadlezna Skupstina, pretpostavljam a delimicno Institut za standardizaciju Srbije, koja se prakticno gusi u besparici.

koliko se secam strani standardi su se skuplje naplacivali.

trenutno se vrsi prilagodjavanje evropskih standarda za nasu zemlju i umesto da deklarativno proglase EN standard vazecim na stranom jeziku, prvo se vrsi prevodjenje pa lektorisanje, sto traje godinama i godinama.

ucestvovao sam u nekim strucnim radnim grupama, u kojima je ucestvovanje u principu dobrovoljan drustveni rad, sa obzirom da se za prevod dobija skoro simbolicna naknada, koja se deli medju clanovima grupe ili po dogovoru. iskreno, nisam video ni dinara od svega. nema veze, radio sam u interesu struke.

Sa druge strane prilaz EU je nemoguce uraditi bez prihvatanja odredjenih standarda. zato ne verujte vasim politicarima da cemo u EU za koju godinu. ako se standardi prevode ovim tempom, to necemo moci uraditi ni za 40 godina.
Sa druge strane prilaz EU je nemoguce uraditi bez prihvatanja odredjenih standarda

Oduvek sam tvrdio da su standardi korisni..... Tonguelollol
Sa druge strane prilaz EU je nemoguce uraditi bez prihvatanja odredjenih standarda

Oduvek sam tvrdio da su standardi korisni..... Tonguelollol

Ja imam utisak da su Nemci prilicno razocarani ``inflacijom`` DIN standarda i zamenom istih sa labavijim EU standardima. (Portugalci i Spanci tek bi sada dostigli zahteve nekih DIN standarda!) lol
Mislio sam na posrednu korist.... nas standrdni odnos prema ignorisanju bilo kakvih pravila, pa i industrijskih standarda nas mozda i spasi od te gluposti koju zovu EU.

Inace, bar u mojoj struci, koliko sam imao prilike da primetim, clanice EU ne primenjuju EU propise u praksi. Osim kad je investitor neka EU institucija. To sluzi za zajeavanje novih clanica i onih koji bi to da postanu....

Spance smo morali da ucimo proracunu konstrukcija po EUROCOD-u. Nisu umeli ni da prepoznaju sta je to. Oni rade po svojim propisima. Francuzi takodje, Nemci pogotovo.

Tehnicki propisi za puteve Nemcke, Francuske i Spanije se razlikuju kao da su te zemlje na tri razlicite planete........
Mislio sam na posrednu korist.... nas standardni odnos prema ignorisanju bilo kakvih pravila, pa i industrijskih standarda nas mozda i spasi od te gluposti koju zovu EU.
. . .

Kako kod koga.

Pre par godina sam montirao opremu iz EU (naravno sa sve EU (ZNR) propisima). Ukratko, zaštita do gluposti, negde ni vrabac ne može da prođe, a sa druge strane može i slon.
Znajući sa kime se hvatam u koštac, pitam zaštitare da li to može da se pojednostavi do nivoa ostale opreme, takođe uvezene od istog proizvođača (pre EU), odvedem ih da pogledaju, i oni se saglase.

Barem privremeno, odnosno sve do trenutka dok pojednostavljena zaštita nije montirana. shock A tada su se setili da to baš ne odgovara projektovanom stanju i da bi trebalo ipak da se izvede kao što je nacrtano. shockshockshock

E na to sam morao prvo da izvršim identifikaciju pitanjem: "Izvint'e, a jestel' Vi oni isti od pre 20 dana?"

Kažu - jesu.

"A šta se promenilo u međuvremenu?"

Kažu - ništa.

Nakon logičkog ubeđivanja, da je nova zaštita preterana, besmislena i nekonzistentna (odobravanje) . . ."Pa zbog čega takva promena stava?"

Odgovaraju: "Pa kroz sistem zaštite ste dužni da zaštitite radnika čak i kada on hoće da se povredi." rollshock

Nisam baš upoznat za zakonskom regulativom do tih tančina, ali dao sam iz za pravo uz uslov da bi kod mene na kancelariji (1. sprat) morale da budu ugrađene rešetke . . . za slučaj da rešim da se samoubijem nakon razgovora sa odgovornima iz ZNR.
Mislio sam na posrednu korist.... nas standrdni odnos prema ignorisanju bilo kakvih pravila, pa i industrijskih standarda nas mozda i spasi od te gluposti koju zovu EU.

Inace, bar u mojoj struci, koliko sam imao prilike da primetim, clanice EU ne primenjuju EU propise u praksi. Osim kad je investitor neka EU institucija. To sluzi za zajeavanje novih clanica i onih koji bi to da postanu....

Spance smo morali da ucimo proracunu konstrukcija po EUROCOD-u. Nisu umeli ni da prepoznaju sta je to. Oni rade po svojim propisima. Francuzi takodje, Nemci pogotovo.

Tehnicki propisi za puteve Nemcke, Francuske i Spanije se razlikuju kao da su te zemlje na tri razlicite planete........

U mojoj struci nazalost domace birokrate odredjenih ustanova ispisuju tendere koje zahtevaju EU standard za odredjenu opremu, iako niko od domacih proizvodjaca to jos nema. Time automatski eliminisu kvalitetne domadje proizvodjace a verujem samo zbog neukosti, odnosno stite svoju stolicu preteranom birokratizacijom.

Kada je trazeno strucno misljenje odgovarajuceg organa o takvim tenderima, dobilo se tumacenje da organ koji ispisuje tender ima pravo da definise takve zahteve.
A strano je mnogo skuplje... :?
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vreme je 2:20 am.