Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Svakih 6 meseci pomeramo casovnike, sto napred, sto nazad.

Sunce je tamo gde jeste, Zemlja u svojoj orbiti.

Kakvu razliku prave nasi casovnici?
A u Africi za 60 sekundi prođe jedan minut... TongueTongue

btw. ne znam Tiki jesi li cuo, al Zemlja je ipak malko pomerena iz orbite...sto naravno ne treba bas za citav sat da se menja, al par stotinki znacajnije... lol
Nemam sliku, al licim na tatu...Smile

Kakvu razliku prave nasi casovnici?

Štede....
sve stede lol

'lektriku roll
Cekajte, idem i ja!!!
Letnje i zimsko racunanje vremena je uvedeno u zapadnoj Evropi, u zemljama koje su severnije od nas. Zbog toga je kod njih najkraci dan znatno kraci, a najduzi, znatno duzi nego na nasim geografskim sirinama.

Obrazlozenje za uvodjenje letnjeg racunanja vremena je da bi se produzio vidni deo dana leti (koji kod njih i inace traje skoro do ponoci) i time ustedelo na elektricnoj energiji. (Zimi ne mogu da stede jer im svice posle 8 ujutru, a smrkava se vec oko 2 popodne).

Kao verni postovaoci zapadnoevropske pameti i mi smo prihvatili letnje racunanje vremena iako to kod nas nema mnogo svrhe........

A kao dosledni imitatori prihvatili smo i "evropsko" radno vreme i SKRATILI sebi vidni deo dana posle radnog vremena.....

Uzgred, nase "pravo" vreme je ovo, zimsko.......

wink
Ne diraj me u Jevropsko radno vreme... njega nema ko ne obožava, jer di ćeš lepše: ustaneš, ideš na posao... vratiš se sa posla i jedna kafa, pa dok se okreneš 2x kad ono- vreme spavatiiiii.... :? a ko radi i subotom, komotno može reći da i nema nešto života roll
ja vise volem kad mi duze neg' krace shockshockshock
korigovanje vremena za sekundu, dve je rezultat dogovora vise drzava.
kada korekciju ne bi vrsili, za nekoliko stotina godina bi se nakupila primetna razlika izmedju merenog i astronomskog vremena.
lakse je uraditi korekciju sa vremena na vreme, a potrebno nam je sve tacnije vreme za sinhronizaciju raznih uredjaja.
inace rotacija zemlje se usporava, te pored zemljotresa i necelobrojne duzine putanje zemlje i to utice na dilataciju astronomskog vremena i odstupanje u odnosu na to vreme.

za one koje ne znaju, vreme merimo najtacnije, od svih fizickih velicina.

a sto se tice letnjeg i zimskog vremena, unose stednju elektricne energije koje pojedine drzave izraze i u novcima i predoce svojim gradjanima...
Severnjaci ce ustedeti nesto na tom pomeranju casovnika, ali mi necemo.

Inace, prvobitna namena pomeranja casovnika je bila u ratovima, tako da mi zivimo po (u) ratnom vremenu.
za mene je neshvatljiva cinjenica da putnicki voz stane na stanici u trenutku pomeranja casovnika i ceka tamo sat vremena...
:?
Davne '75. sam boravio u Grckoj na odmoru. Oni su jos tad pomerali casovnike leti za 2 sata unapred. Neznam ova kriza tada , danije krenula iz tog vremena , a mozda sam je i ja tad pokrenuo. Sve je mogice, samo nije moguce da mi , kao nacija , izvucemo pouku od drugih . Sad Grci opravdavaju onu staru izreku : Duzan kao Grcka. Bojim se da u dogledno vreme mi nepromenimo tu poslivicu u : Duzan kao Srbi.
Ja ne vidim svrhu pomeranja vremena za 1h. Samo nas maltretiraju dva puta godisnje.
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 5:35 am.