Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Bivši letonski legionari izašli su juče na tradicionalni marš u Rigi, prestonici zemlje, na 67. godišnjicu bitke letonskih "Vafen SS" jedinica koje su se borile na strani Hitlerovih nacista sa sovjetskim snagama. Efraim Zurof, direktor Centra "Simon Vizental" koji je došao u Rigu radi konferencije o holokaustu, ocenjuje za "Blic" da je juče bio tužan dan za Letoniju pošto su vlasti te zemlje dozvolile da esesovci marširaju Rigom. Policija sprečila sukob neofašista i antifašista

"Ovo je deo pokušaja revizije istorije koji se dešavaju u celoj istočnoj Evropi, a najviše u baltičkim državama - Litvaniji, Letoniji i Estoniji. Tamo se vodi kampanja da se izjednači komunizam sa nacizmom", naveo je Zurof i dodao da mu je neshvatljivo da u centru jedne evropske prestonice vidi ljude koji odaju poštu onima koji su ubili na hiljade Jevreja.

Oko hiljadu ljudi, među kojima je bilo 150-200 bivših legionara i mnogo mladih ljudi, izašli su iz gradske katedrale, gde je održano bogosluženje u čast palih Hitlerovih pomagača i uputili se ka spomeniku da bi na njega položili cveće.

Povorku legionara pratili su novinari i pripadnici specijalne jedinice letonske policije. Učesnici manifestacije su nosili letonske i litvanske zastave i pevali pesme, dok su predstavnici antifašističkih organizacija držali transparente s natpisima "Fašisto, seti se koga si ubijao! Da li se time ponosiš?" Oni su skandirali: "Sramota!" i "Fašista neće proći!"

Kod Spomenika slobode su bile koncentrisane policijske snage, a u blizini se nalazio autobus sa specijalnim jedinicama, za slučaj da izbiju nemiri i provokacije, kao i kola Hitne pomoći. Prolazeći kroz špalir ljudi sa letonskim zastavama, legionari su položili cveće na spomenik, pod zaštitom dvostrukog policijskog obruča. Marš je ipak na kraju završen bez sukoba.

Nemački nacisti su dve letonske divizije "Vafen SS" formirali 1943. Posle otcepljenja Letonije od SSSR, tokom nekoliko godina 16. mart je bio zvanični datum sećanja na legionare, koji se obeležavao na državnom nivou. Međutim, pre devet godina, na inicijativu predsednice Vajre Vike-Frejberge taj datum je skinut sa spiska državnih praznika u Letoniji.

Linda Murnijece, ministarka unutrašnjih poslova Letonije, izjavila je da se policija blagovremeno pripremila za dan sećanja na letonske legionare pa su zato provokacije sprečene. Prema njenim rečima, dvoje aktivista uhapšeno je pred sam miting, jedan zato što je nosio transparent na kome poziva predsednika Valdisa Zatlersa da prisustvuje maršu legionara i ne obeležava 9. maj, Dan pobede nad fašizmom.

Zatlers je podržao miting legionara, ali je objavio da ipak planira da prisustvuje i obeležavanju 65. godišnjice pobede nad fašizmom u Moskvi. Letonska policija privela je tri člana Antifašističkog komiteta, s obrazloženjem da treba da im proveri isprave, a Zurof je izjavio da će se založiti za njihovo oslobađanje.
Fasizam u Letoniji, Estoniji, Litvaniji, Madjarskoj, Poljskoj ...

Je li to nova ili stara "moda" u EU? shock
Znas ti i bolje Tiko, pametan si ti, ne verujem da si doneo zakljucak iz tako povrsnog gledanja na stvar. Jedino ako si i ti cionista, onda naravno, osini i ti na teznje nacija protiv antiglobalizma i protiv cionizma. Fasisti i antifasisti oni su guja sa dve glave, sluze da se stvori sukob, da se prolije krv a obe su plod jevrejske agenture. Da bi cionisticka amerika mogla da vodi mirotvorne operacije, i novcano i ekonomski ucenjivala, finansirala, davala kredite. MMF je privatna finansijska organizacija Rockfelera-Jevreja.
Vidis da nas stavljaju u okove duznickog ropstva. A ako neces ubiju te, kao sto su ubili Causeskua, jer je vratio sve dugove, i nije hteo nova zaduzenja. Ovo sto se sad naziva pogrdnim kvalifikacijama je teznja patriotske nacionalne desnice u pojedinim drzavama da se ograde od spolja nametnutog stanja. Kad bi i mi u nasoj maloj drzavi znali ko je globalista a ko nije, znali bi i da se spasemo. O tome se kod nas ne govori jos, a trebalo bi.
Zaboravio si Ukrajinu, Cesku, Rusiju...

Sve su to znaci demokratije (slobode izrazavanja misljenja), kao i pojava cetnistva i ustastva `90-ih. Oni koji su videli, nedaj boze doziveli, znaju da je i to fasizam. Imamo i mi svoje Obraze i neke pokrete...

Prava drzava ce pravovremeno reagovati u zastiti ostalih svojih gradjana. Uglavnom i reaguju sve drzave, cim izrazavanje misljenja predje u izrazavanje volje (silu). Problem je odrediti u kojoj tacki prelazi izrazavanje misljenja u volju. Drzave uglavnom sa tim imaju problem.

Interesantan je stav Britanije i USA u vezi iste pojave, kod njih se sve mnogo slobodnije izrazava i mnogo manje paznje se usmerava prema pojavi. Na taj nacin se desi neka vrta popularizacije pokreta od strane debilnog sloja stanovnista, sto od svega toga napravi komediju. A kao sto znamo komedicari nisu opasne po drustvo.

U Madjarskoj se upravo donosi zakon o zabrani javnog negiranja holokausta. Sa jedne strane otvara se dilema ustavnosti takvog zakona i pitanje, da li se kaznjava verbalni delikt? (za govor mrznje vec postoji zakon). Drugo pitanje je je pitanje pobornika teorije zavera, koji ce tvrditi da je to jos jedna akcija tajnih organizacija.
Ja bi bio srecan kada bi se u Srbiji donelo zakon o zabrani negiranja Srebrenice i nekih desavanja na KiM. Za sada se ovde o tome cak se ni ne prica...

Msm, tiko, nekoliko puta si izneo neke kvalifikacije na moju licnost, opet pokusavas pokazati da su svi oko tebe fasisti. Jesi, momak, jesi, ti si... Sa tim drzavama je sve u redu, sve je u okviru dozvoljene tolerancije. Hoces li biti ljubazan, da makar malo peres noge i u sopstvenom lavoru?
8)
Da, Ukrajina, Ceska, Rusija, Hrvatska (gde je to institucionalizovano), Austrija, Belgija, Brotanija, Spanija, Grcka, Portugalija ...

U Srbiji postoji nesto sto se zove "Stormfront", "Krv i Cast" i slicno tome, koji otvoreno koriste nacisticke simbole i ideologiju.

"Obraz" nije fasisticka organizacija, vec ultranacionalisticka i pripada ekstremnoj desnici i nisu sovinisti. Ali tu nema fasizma.

Cetnistvo je evidentno pokret koji je masonski orijentisan i infiltriran, tako da je i to nesto naopako.

Fasista je svako ko se zalaze za usku spregu krupnog kapitala i drzave, u kojoj drzava sluzi interesima kapitala a ne interesima gradjana.

Ti se, Bitere, zalazes za drzavu koja sluzi interesima kapitala, a sa druge se strane otvoreno suprotstavljas interesima drzave u kojoj zivis.

To te cini fasistom, iako ti to ne mozes da shvatis.
Znas ti i bolje Tiko, pametan si ti, ne verujem da si doneo zakljucak iz tako povrsnog gledanja na stvar. Jedino ako si i ti cionista, onda naravno, osini i ti na teznje nacija protiv antiglobalizma i protiv cionizma. Fasisti i antifasisti oni su guja sa dve glave, sluze da se stvori sukob, da se prolije krv a obe su plod jevrejske agenture. Da bi cionisticka amerika mogla da vodi mirotvorne operacije, i novcano i ekonomski ucenjivala, finansirala, davala kredite. MMF je privatna finansijska organizacija Rockfelera-Jevreja.
Vidis da nas stavljaju u okove duznickog ropstva. A ako neces ubiju te, kao sto su ubili Causeskua, jer je vratio sve dugove, i nije hteo nova zaduzenja. Ovo sto se sad naziva pogrdnim kvalifikacijama je teznja patriotske nacionalne desnice u pojedinim drzavama da se ograde od spolja nametnutog stanja. Kad bi i mi u nasoj maloj drzavi znali ko je globalista a ko nije, znali bi i da se spasemo. O tome se kod nas ne govori jos, a trebalo bi.

Mi znamo ko su globalisti, to je bar lako utvrditi.

Sto se tice cionizma, radi se o tome da su cionisti samo jedan mali deo jevreja, a ne svi, tako da argumentacija u vidu jevrejske zavere ne stoji.

Privid je da Amerikom vladaju cionisti jer cionisti primaju naredjenja iz visih centara moci, tako da su i oni "sraf" u toj igri.

SS legionari nisu i ne mogu biti patriotska nacionalna desnica, jer se deklarisu kao Hitlerovi sledbenici, i dalje koristeci istu ideologiju koja je "smuckana" u Americi.

Adolf Hitler je unuk Viktora de Rotsilda, a njegova baba, Ana Sikelgruber je bila sluzavka u Kuci Rotsilda u Becu, dok nije zatrudnela.

Kasnije je promenila prezime u Hitler, i dobila sina Alojzija.

Antiglobalizam, da, ali nacizam i fasizam ne, zato sto su deo istog globalistickog plana.

Antifasizam je prevazidjen.
Interesantan ovaj Tika...Chitam ja vas..ne brinite...
Ali...ajd da kazhem i ja koju...

Proveo sam 10 godina na radu u Rusiji(6Moskva+4Sibir)...imao sam kontakata sa skoro svim narodima bivshe SSSR..... ONo shto su Rusi uradili Letonskom,Litvanskom i Estonskom narodu ne razlikuje se puno od onoga shto su fashisti radili jevrejima i drugim narodima...Nemojte sada da me napadnete da branim Holokaust ili da ne volim jevreje...ne branim i ne mrzim....ali...ne mogu da branim ni komuniste.
Za mene su komunizam i fashizam dva jednaka zla....ako udjemo u dublju analizu tas na kome je komunizam stalno otezhava...
Ljudi koji su radili u Rusiji znajukoliko nas Rusi "vole" Na prvom su im mestu Bugari...pa 10 praznih mesta pa Hrvati(Na proslavi 60god pada fashizma Mesic stajao odmah iza Putina i Busha a nash predsednik nije bio prisutan)e onda kada Rusi imaju nekakav interes stave Srbe na neko 78mesto svojih prijatelja...... Na temu RUSI NASHI VEKOVNI NEPRIJATELJI mogu uvek da porazgovaram sa bilo kime.
Malo tacnog, i malo netacnog.

Tacno je da osim u upotrebljenim bojama i retorici nema nikakve bitne razlike izmedju fasizma i komunizma, jer su oba iz iste "kuhinje", i oba imaju nezgodnu karakteristiku da se trude da pobiju sto je vise moguce. Na razne nacine.

Sto se tice prijateljstva naroda, slozices se da je to uvek zasnovano na zajednickim interesima, a ne na steti jedne od strana.

Licna prijateljstva i odnosi medju pojedincima su cesto posledica stereotipa i predrasuda, a jos cesce licnih ljudskih osobina.

Ako si negde naisao na mlak ili hladan docek, upitaj se zasto si tamo dosao.
8) Ne može se ljudima zabraniti da misle i da izražavaju svoje misli.
Država stupa na scenu tek od trenutka kada treba preduprediti ili sankcionisati protivustavno i protivzakonito delovanje pojedinaca, grupa ili organizacija.

E sad, država ili bolje rečeno vlast je ta koja određuje i propisuje šta jeste a šta nije protivustavno i protivzakonito.
Zato je bitno ko je na vlasti, el ako ludake dovedeš na vlas šta drugo možeš očekivati nego neko ludilo i propas...
Problem je izražen u činjenici da u tzv. demokratiji i ludaci mogu da dodju na vlast (bilo ja takvim primera i u istoriji, a verovatno ih ima i danas) i onda eto belaja, el je u demokratiji i ludačka vlas legitimna imajući u vidu da je izabrana većinskom voljom naroda.
8) Stvarno ne znam odakle je prepisana ova TikOmirova definicija fašizma po kojoj je to sistem u kome država služi interesima kapitala, ali ako je tačna onda su skoro sve današnje države fašističke, bez ikakve sumnje.

lol 8) Možda edino naša Serbia nie el se kod nas još uvek ne zna tačno čemu nam služi država...
Da, Ukrajina, Ceska, Rusija, Hrvatska (gde je to institucionalizovano), Austrija, Belgija, Brotanija, Spanija, Grcka, Portugalija ...

U Srbiji postoji nesto sto se zove "Stormfront", "Krv i Cast" i slicno tome, koji otvoreno koriste nacisticke simbole i ideologiju.

"Obraz" nije fasisticka organizacija, vec ultranacionalisticka i pripada ekstremnoj desnici i nisu sovinisti. Ali tu nema fasizma.

Cetnistvo je evidentno pokret koji je masonski orijentisan i infiltriran, tako da je i to nesto naopako.

Fasista je svako ko se zalaze za usku spregu krupnog kapitala i drzave, u kojoj drzava sluzi interesima kapitala a ne interesima gradjana.

Ti se, Bitere, zalazes za drzavu koja sluzi interesima kapitala, a sa druge se strane otvoreno suprotstavljas interesima drzave u kojoj zivis.

To te cini fasistom, iako ti to ne mozes da shvatis.

1. interesi drzave u kojoj zivim su zapravo interesi vecinskog dela gradjana. ja kao gradjanin slobodno mogu ispoljavati i suprotan stav stavovima svoje drzave. mada cini mi se da je moj interes u ovom trenutku puno vise uskladjen trenutnim interesima drzave od tvojih interesa. po tvojoj logici manjina bi uvek bila fasisticka.

2. drzava koja sluzi interesima kapitala nije fasizam. fasizam je vrsta diktature kada drzava sluzi odrednenoj eliti zasnovanom na genetskoj segregaciji. istina je da se fasizam itekako spojio sa kapitalom u Nemackoj za vreme 2. sv. rata, medjutim u nekim drzavama fasizam je zamisljao jednakost izmedju (genetski prociscenih) gradjana, upravljano drustvo gde bi mladost od rodjenja ziveo u domovima, gde bi ih vaspitali posebnim programom, baveci se naukom, vojnim vestinama i pre svega sportom. Sa drugim polom bi se upoznao tek slobodnim danima i za vencanje bi trazili dozvolu (od vodje). Tek kad se vencaju imali bi pravo ziveti zajedno a od svoje dece bi ih brzo odvojili...
Kao sto vidis, fasizam zamislja totalitarnu, utopisticku i mracnu drzavu, mnogo gore od toga kakvog je odsanjao i najizvitopereniji komunista.
Demokratija i fasizam su oprecno suprotna stanja.
3. Sto se tice mog stava i kapitala, ne vidim kao si upzonat time i zasto je to bitno.
Ja i dalje tvrdim da postoje procesi koji se krecu upravljani prirodnim zakonima. Opet po prirodnim zakonima ljudi se pridruzulju odredjenim procesima, a kasnije ih napustaju. To nije zavera, to su procesi i stohasticki aktivni ljudi...
Ili u prevodu, svako vreme ima svoje breme. Bilo je vreme nacizma i fašizma pa prošlo, bilo je i vreme "komunizma" (čitaj realsocijalizma) pa i ono prošlo, sad je vreme kapitalizma pa tje i ono da prodje, naravno...
Možda je zanimljivije diskutovati o tome šta li ovaj naš ljudski rod čeka u budućnosti.
Mislim da to nije ni fašizam, ni komunizam ni kapitalizam..., već najverovatnije neki vid totalitarnog sistema koji mi sada ovim našim mozgovima ni pojmiti ne možemo.
Bitere, sve si pomesao. roll Nisi ti to razumeo.

Tantal, ako te zanima kako izgleda Novi Svetski Poredak, pogledaj film "THX1138". 8)
Tacno je da osim u upotrebljenim bojama i retorici nema nikakve bitne razlike izmedju fasizma i komunizma, jer su oba iz iste "kuhinje", i oba imaju nezgodnu karakteristiku da se trude da pobiju sto je vise moguce. Na razne nacine..

Bilo je jos nekih izama, na kraju 19. veka. Srecom mnogi nisu uspeli da se eksperimentalno provere.

Sto se tice prijateljstva naroda, slozices se da je to uvek zasnovano na zajednickim interesima, a ne na steti jedne od strana..

Ja bi rekao da je to demagogija koja se najvise upotrebljavalo u komunizmu.
Dok se kraljevi zenili po okolnim drzavama, postojali su oliljeniji narodi ali prijateljstvo ne moze biti iznad ekonomskog interesa.

Sto se Rusije tice, nedavno sam cuo podatak da u Moskvi neonacisti godisnje ubiju po sto ljudi, pretezno drugih rasa ali i beskucnika.

Pocetkom `90-ih, u danima raspada SSSR jevreje je svako mogao slobodno ubiti na ulici, te je masovno iseljavanje jevreja iz Rusije popratilo i oko 10.000 ubistava koja su se desavala cak i na Moskovskom aerodromu.
Možda je zanimljivije diskutovati o tome šta li ovaj naš ljudski rod čeka u budućnosti.
Mislim da to nije ni fašizam, ni komunizam ni kapitalizam..., već najverovatnije neki vid totalitarnog sistema koji mi sada ovim našim mozgovima ni pojmiti ne možemo.

ja to analiziram principom asimptota.
razvoj proizvodnih kapaciteta dovodi do pada cena, sto znaci da mozemo sto vise sebi pribaviti, i vremenom je realno ocekivati da ce svaki stanovnik planete imati sve sto pozeli. time postizemo komunizam bez revolucije, znaci Lenin je pogresio a Marx bio u pravu!
sto se drzavnog uredjenja tice, da li je bitno ako imamo sve za jesti, piti, uzivati u zivotu?

eh, problem je, sta ako pre toga pobijemo planetu zagadjenjem koju prouzrokuje superproizvodnja?
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vreme je 11:34 am.