Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

U ovoj temi bi razmatrali beckе klasicarе u nastavnim sadrzajima za slusanje muzike u osnovnим skolama. Moze se dati neko razmatranje psiholoske, socijalne i kulturološke implikacije muzickog iskustva ucenika osnovnih skola, tj. vase dece, kao i pitanja odnosa kulture i licnosti, znacaja klasicne muzike za razvoj deteta, probleme saznajnog stila i estetske osetljivosti.

Mislim da tema moze biti interesantna svim roditeljima koji imaju decu tog uzrasta, a tokom diskusije verovatno ce se saznati i sta ovi „mladi ljudi“ najvise vole da slusaju - koju vrstu muzike.
Narodi drevnih civilizacija posmatrali su muziku kao moćno sredstvo koje je moglo da promeni karakter pojedinca. Ostaci glinenih pločica, nađenih u Maloj Aziji i Sumeriji govore o mestu i važnosti koju je muzika imala u tim društvenim zajednicama. Konfučije je verovao da muzika ima veliki uticaj na ono što ljudi u životu rade, i da u sebi sadrži dobro i zlo. On kaže: „Ako želite da znate kakva je država jednog naroda i da li su njeni zakoni dobri ili loši, ispitajte muziku koja se u toj državi sluša”. U vreme Aristotela i Platona muzika je, uz geometriju, astronomiju i matematiku, posmatrana kao jedan od četiri stuba učenja. U periodu renesanse od svakog obrazovanog čoveka očekivalo se da svira neki instrument i da zna da čita note. Današnji naučnici razaznaju potencijal koji muzika ima na razvoj ljudskih bića. Skoro svako doba u istoriji čovečanstva priznavalo je muziku kao bitan faktor u procesu učenja i formiranja pojedinca, pa je bila i sastavni deo obrazovanja.

Muzika ima i ogroman značaj za razvoj svakog deteta. Ona utiče na razvoj njegovih muzičkih i fizičkih spsosobnosti, izgrađivanje estetskog odnosa prema muzici i umetnosti uopšte.

Dobro organizovan obrazovno vaspitni rad na svim stupnjevima obrazovanja, od vrtića, preko osnovnih i srednjih škola, može značajno doprineti formiranju takvog sklopa ličnosti koji će uspešno odgovoriti potrebama savremenog društva. Adekvatni planovi i programi, kao i pedagoško-psihološki dobro obrazovani muzički pedagozi ključne su karike u ovom lancu.
(http://www.youtube.com/watch?v=0gF-Wzp8Ni8)

Mozemo nesto i pustiti od Hajdna, Mocarta, Betovena kao predstavnika beckih klasicara
Tema je odjeknula forumom. lollollol

nista novo, svet na mladjima ostaje, pa da vidimo preko roditelja i sta deca slusaju
Nista meni nije jasno sta si htela reci.
Odrastao sam uz muziku i sa 7 godina sam znao prepoznati poprilican broj klasicnih dela.

Jedino Shopen mi nije legao, ne znam zasto.

Violinu sam brzo prestao da sviram, kao rodjeni matematicar, hteo sam vezbati samo dok ne naucim melodiju napamet, nisam imao razumevanja za tehniku, i kada sam u sredini vezbe upitao uciteljicu, koliko je Mesec udaljen od Zemlje, na brzinu su me ispisali iz muzicke skole. Tako sam ostao muzicki relativno nepismen, ipak ser secam se nekoliko trijumfalnih detalja...

Odavno se ne bavim muzikom, osim volim da slusam neka divna dela, procitam neku anegdotu iz zivota nekog muzicara, pogledam Garry Oldmana u ulozi Betovena ili Formanov Amadeus.

Za najbolje delo svih vremena smatram Mendelsonov E-mol koncert za violinu. U zavrsnici doslovno strepim da violina pogodi svaki ton i uvek, bas uvek mi potekne suza...

Ne znam zasto sam ovo ispricao. Verovatno zato, sto se jos niko nije interesovalo za moje ovo ``Ja``.
U ovoj temi bi razmatrali beckе klasicarе u nastavnim sadrzajima za slusanje muzike u osnovnим skolama. Moze se dati neko razmatranje psiholoske, socijalne i kulturološke implikacije muzickog iskustva ucenika osnovnih skola, tj. vase dece, kao i pitanja odnosa kulture i licnosti, znacaja klasicne muzike za razvoj deteta, probleme saznajnog stila i estetske osetljivosti.

Mislim da tema moze biti interesantna svim roditeljima koji imaju decu tog uzrasta, a tokom diskusije verovatno ce se saznati i sta ovi „mladi ljudi“ najvise vole da slusaju - koju vrstu muzike.

Khm...Gospodžo, da li ste vi skorooou... khm, khm... wink
. . .

Па познато је да бављење музиком унапређује музички развој, или боље речено различите видове музичког развоја: опажајни појмови, ефективни, психомоторни, вокални, развој способности и музичког извођења. Али, оно што је мање познато јесте да развијање музичких способности (слушање музике, музичко опажање, естетско процењивање, музичке преференције, музички укус, способност извођења музикеWink посредно и значајно утиче на општи развој. Музичким развојем утиче се на развој когнитивних способности: интелигенција, когнитивна комплексност, креативна способност, језичке способности, способност читања, социјална интеракција и др.

p.s.
Капетане, није лепо с твоје стране, она ми је у пријатељима + фина жена!

Khm...Gospodžo, da li ste vi skorooou... khm, khm... wink
Pohvalio bih kapetana na briljantnom zapazanju i dodao još par socijalno-kulturoloških implikacija. Draga damo! Kad drugi put budeš htjela da budeš pametna, malo izmjeni tekstove koje kopiraš. Ovako, badava ti je i da iskopiraš čitav rad Vladimira Nešića (Filozofski fakultet, Niš), nećeš impresionirati nikoga. I, na kraju, poruka za prijatelja, čiku Žulja. Ništa mi ne radiš ali mi žestoko ideš na qrac. Kako, čoveče, možeš biti takvo qrje oko?
. . .

Све што је на Интернету је свачије и ничије.

p.s.
A још кад би знао праву истину пао би у несвест!
Podilaziti kapetanu bar(a)bi, samo zato sto je dama fina i postavlja lepe teme... roll
eto, ja sam kopirao nutellu sa b92, sto mene ne zaebavate, a?

lol
Mogu i klasici ponekad, imam i finu kolekciju ali sad cu da cutim...

wink
danas je vec pozeljno da ti klasici imaju DDD kvalitetu snimka...
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 6:06 am.