Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

U nekim zemljama je normalno da se pripadnici razlicitih vera izjasnjavaju kao pripadnici istog naroda...
Bilo je primera da u nekim oblastima Srbije neko pokusa da se izjasni kao SRBIN Muslimanske veroispovesti. Za mene je to normalno(ja sam Srbin pravoslavne vere).
E sad....da razjasnimo motiv ove teme....mnogo su mi dalji(i njih se stidim) Srbi kojima je vera Veliki brat,Farma.Parovi i razni realiti programi od ljudi koji bi se izjasnili kao Srbi drugih veroispovesti. Ovaj tekst ni pod razno ne stavlja u drugi plan ljude koji se pripadaju srugim narodima i tako se izjasnjavaju.
Pitanje za sve:
Da li ce u ovoj zemlji i da li je za vas normalno da se neko izjasni kao Srbin a da u rublici veroispovest navede neku drugu religiju osim pravoslavne????????(Muslimanska,Katolicka,Protestantska.Sajentoloska.Budizam,Hinduizam itd.)
dakle, mesto rodjenja: Srbija, veroispovest- Katolicka, ja nisam Srpkinja.

Ja zapravo jesam Srpkinja, i pravoslavne sam vere, ali navodim kao primer obrazac za popis stanovnistva.
Ja sam u BiH-ali sam Srpkinja, takodje ne mogu da se deklarisem kao Srbijanka, iako se i o tome polemise, no sva sreca pa nemamo novaca za nov popis stanovnistva...a i poslednji popis 90/91 godine, je bio cisto predratni selekcioni...pa mu se i ne nadam uskoro... lollollol

Mozda bas i nisam dala odgovarajuci odgovor, ali konciznost nije moja vrlina...dakle, NE nisi Srbin ako nisi pravoslavac, ali jesi ako si Ateista, i to mozda jedan od najvecih! wink
Nemam sliku, al licim na tatu...Smile
Ustav dozvoljava da se neko izjasni za ono za sta se oseca.

Samosvesnim manjinama je u interesu da se izjasne manjinama jer je to preduslov za efikasno ostvarivanje lokalne samouprave i ocuvanje tradicije, kulture, odnosno uopste identiteta na ovim prostorima.

Romi su se ranije masovno izjasnjavali kao srbi (cak i oni sa muslimanskom verom). Interesantno je da oni slave i muslimanske, i pravoslavne praznike.

Sa druge strane postoje mesoviti brakovi, gde na pr. katolicka crkva odbija da krsti dete ako ne postoje odredjeni preduslovi, dok pravoslavna crkva to radi bez pitanja, te se cesto roditelji automatski obrate SPC za krstenje deteta.
Takav pravoslavni gradjanin ne mora automatski da se oseca srbinom, te se mozda i nece deklarisati kao srbin.

Slicnom analogijom ne vidim razloga zasto neko ne bi se deklarisao srbinom, a da je neke druge veroispovesti sem pravoslavnog.
U Madjarskoj na pr. deo srpske populacije ima katolicku veru, a prihvata svoj srpski identitet.
U Americi su svi ameri, ove ili one vere roll
Nije baš tako crno-bijelo ni tamo "preko bare". Igrom slučaja upadoh tamo u jedan prosvjedni skup...kad dođe do takve situacije svi oni ističu od kuda su, što i tko su i koje im je porijeklo.
U nekim zemljama je normalno da se pripadnici razlicitih vera izjasnjavaju kao pripadnici istog naroda...
Bilo je primera da u nekim oblastima Srbije neko pokusa da se izjasni kao SRBIN Muslimanske veroispovesti. Za mene je to normalno(ja sam Srbin pravoslavne vere).
E sad....da razjasnimo motiv ove teme....mnogo su mi dalji(i njih se stidim) Srbi kojima je vera Veliki brat,Farma.Parovi i razni realiti programi od ljudi koji bi se izjasnili kao Srbi drugih veroispovesti. Ovaj tekst ni pod razno ne stavlja u drugi plan ljude koji se pripadaju srugim narodima i tako se izjasnjavaju.
Pitanje za sve:
Da li ce u ovoj zemlji i da li je za vas normalno da se neko izjasni kao Srbin a da u rublici veroispovest navede neku drugu religiju osim pravoslavne????????(Muslimanska,Katolicka,Protestantska.Sajentoloska.Budizam,Hinduizam itd.)

Sve zavisi ciji pasos imas.. Ostajes ono sto si, po veri, ali kao pripadnik te ili druge drzave. 8)
Pitanje za sve:

Sve zavisi ciji pasos imas.. Ostajes ono sto si, po veri, ali kao pripadnik te ili druge drzave. 8)

nije tako nato, slovenci na svakom popisu izbroje i vise desetina marsovaca!
Odlična tema da razgraničimo neke pojmove: SRBIN je onaj kome je OTAĐŽBINA Majka SRBIJA, otac i biološka majka su takođe SRBI matična crkva je SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA (a oni ...PRAVOSLAVCI)...onda su to izvorni i originalni SRBI! Takođe, postoje Srbi iz Hrvatske i Bosne, kojima je biološko poreklo takođe SRPSKE krvi, mada nisu rođeni u njoj. To su SRBI...po poreklu. NJima je Država rođenja neka druga ali im je OTAĐŽBINA ...SRBIJA. Sve ostalo, koliko god da rizikujem da budem proglašen Rasistom je...mešanac. Deca rođena u mešovitim brakovima se mogu određivati po ocu ili...materi. Znači, manjinama rođenim u Srbiji - Srbija je Domovina...po rođenju, Otađžbina im je neka druga Država, već po poreklu oca i matere. Sve i da hoće...OVA TRULA I NENARODNA "VLAST"...koja trenutno (nadam se ne još zadugo) vlada ovim dobrim Narodom sada već ogoljenim terorom, ...sve i da hoće da nas zavadi sa pripadnicima drugih nacija, dajući slobodu da se izjašnjavaju kako žele...poturajući lažnu sliku svoje "demokratičnosti", samo ima za cilj da izazove još veći razdor među SRBIMA, da se mi gložemo oko ovih stvari koje su odavna utvrđene, opšte prihvaćene i tipizirane.
Kod SRBA iz SRPSKE DRŽAVE ...CRNE GORE je malo delikatnija stvar. Tu je nenarodni režim Mila Đukanovića priznao neku veštačku naciju...CRNOGORAC...(istorijski je poznato da su se svi Crnogorski Kraljevi i Velikaši izjašnjavali kako i jedino doliči...kao SRBI) pa će trebati još dosta vode proteći MORAČOM dok se ta nepravda nad SRBIMA ne otkloni. Kako god, kao veliki protivnik GLOBALIZACIJE, kao veliki SRPSKI NACIONALISTA...(ne Šovinista...kakvim nas hoće da proglase sinovi KOMUNISTA koji trenutno vladaju Srbijom...iznedreni ispod šinjela Latinke Perović i još nekih...gubitnika sa Istorijske VIII-me Sednice)...kao Nacionalista hoću da se deklarišem....BAR U SVOJOJ OTAĐŽBINI...ILI U OVO MALO ŠTA JE OD NJE OSTALO...HOĆU DA SE DEKLARIŠEM KAO SRBIN...SVI OSTALI MORAJU DA POŠTUJU TO MOJE PRAVO...DA SE MAKAR U SVOJOJ OTAĐŽBINI IZJAŠNJAVAM KAO SRBIN...KOLIKO GOD IM TO TEŠKO PADALO...AKO IM NIJE PRAVO ŠTO NE MOGU BITI SRBI...PA, ŽAO MI JE....NIKO NIJE SAVRŠEN!!!
jbt, bambino, šta Ti je ovo trebalo...

Jedan od osnovnih preduslova da se ljudima omogući nesmetano izjašnjavanje je da se o tome ne "talasa", da se ne raspravlja i polemiše o "ispravnom", "pogrešnom", "prirodnom" i "neprirodnom", i ne znam kakvom još, nego da se ljudima lepo da popisni list, pa nek' piše šta ko misli da treba.....
jbt, bambino, šta Ti je ovo trebalo...

Jedan od osnovnih preduslova da se ljudima omogući nesmetano izjašnjavanje je da se o tome ne "talasa", da se ne raspravlja i polemiše o "ispravnom", "pogrešnom", "prirodnom" i "neprirodnom", i ne znam kakvom još, nego da se ljudima lepo da popisni list, pa nek' piše šta ko misli da treba.....

evE i ja potpisujem 'vo sto si reko chika BR lol
nemo da te "čika" BR dofati.........Smile))
Da li ce u ovoj zemlji i da li je za vas normalno da se neko izjasni kao Srbin a da u rublici veroispovest navede neku drugu religiju osim pravoslavne????????

jeste.
pa svako ima pravo na veru i naciju da se izjasni. naravno da je barem za mene je normalno da se mogu deklarisati srbi i druge vere...
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vreme je 12:11 pm.