Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

... al' nem' veze lol

citala sam neki tekst o Lazi Kosticu, njegovoj ljubavi prema Lenki Dundjerski i snovima. meni je bilo nepoznato do citanja tog teksta da je Laza zapisivao svoje snove. veci deo tog (nedo)sanjanog dela njegovog zivota je, prema njegovom zahtevu, unisten i ostali su tek fragmenti.
naravno (i na zalost), odmah su te zapise njegovih snova napali kojekakvi psiholozi i krenuli da tumace itd... sudbina poznatih i onih koji ostave trag je da se, narocito posle smrti, svi obruse na njih i njihove privatne zivote uz armiju nas koji to citamo... ali nije to tema...

u tom tekstu sam procitala nesto sto bih, prema sopstvenom shvatanju, nazvala definicijom i razlikom zaljubljenosti i ljubavi.
"...u nekog biti zaljubljen, sto ide iz nesvesnog dela licnosti, je kad nekog idealizujemo, a nekoga voleti, sto potice iz svesnog dela licnosti, je kad nekoga prihvatamo onakvog kakav jeste, bez idealizacije."
napominjem da nisam poznavalac poezije, samim tim ni poznavalac dela dr Laze Kostica, pa je moje razmisljanje prosto asocijacija na tekst koji sam procitala. prema tom tekstu, on je ziveo zaglavljen med snom i bio "najnesrecniji covek kog sam sreo" kako je rekao njegov prijatelj.

da li to i kod vas tako funkcionise? kako se zaljubljujete? da li to ide hemijski ili iz nesvesnog potrebe da ste nasli osobu identicnu manje ili vise jasnoj slici koju ste naslikali? i ta slika, pa makar i maglovita, na koga lici? ili mozda prvo nekog upoznajete pre nego li se upustite?

prodje i taj period kad nas vodi nesvesno i ulazimo u vode svesnog i sta onda? obicno nikad ne nadjemo osobu identicnu slici... u stvari, mislim i da je nikad ne nadjemo identicnu. koliko smo sposobni za ljubav?

ps. interesantno mi je i to da je "meDJ' javom i meD snom", ali k'o sto rekoh, ja sam poetski analfabeta oops
ja ne znam sta je ljubav, prema tome necu odgovoriti, mislila sam da znam,mislila sam da kada se dvoje vole svim silama zele ostati zajedno, zajedno prelaze i moguce i nemoguce, drze se cvrsto i ne pustaju, ako padaju padaju zajedno, ako se dizu dizu se zajedno, ali sta ja znam o ljubavi, ja sam samo devojka sa sela...
- For God´s sake, Effie, why can´t you be like other girls?!
-Because the world is overcrowded with other girls Smile

pre nego sto me iskometarises, potrudi se da si jebeno savrsen/a
mislila sam da kada se dvoje vole svim silama zele ostati zajedno, zajedno prelaze i moguce i nemoguce, drze se cvrsto i ne pustaju

ispade da sam i ja samo momak sa periferije... lol

mozda sam i ja bi najnesrecniji covek na svetu dok nisam pobacao pesme i stihove i nisam se odrekao romantike i svega lepog...

kada bolje razmislim, mozda vise ljubav ni ne zelim... bolje je tako...
... al' nem' veze lol

citala sam neki tekst o Lazi Kosticu, njegovoj ljubavi prema Lenki Dundjerski i snovima. meni je bilo nepoznato do citanja tog teksta da je Laza zapisivao svoje snove. veci deo tog (nedo)sanjanog dela njegovog zivota je, prema njegovom zahtevu, unisten i ostali su tek fragmenti.
naravno (i na zalost), odmah su te zapise njegovih snova napali kojekakvi psiholozi i krenuli da tumace itd... sudbina poznatih i onih koji ostave trag je da se, narocito posle smrti, svi obruse na njih i njihove privatne zivote uz armiju nas koji to citamo... ali nije to tema...

u tom tekstu sam procitala nesto sto bih, prema sopstvenom shvatanju, nazvala definicijom i razlikom zaljubljenosti i ljubavi.
"...u nekog biti zaljubljen, sto ide iz nesvesnog dela licnosti, je kad nekog idealizujemo, a nekoga voleti, sto potice iz svesnog dela licnosti, je kad nekoga prihvatamo onakvog kakav jeste, bez idealizacije."
napominjem da nisam poznavalac poezije, samim tim ni poznavalac dela dr Laze Kostica, pa je moje razmisljanje prosto asocijacija na tekst koji sam procitala. prema tom tekstu, on je ziveo zaglavljen med snom i bio "najnesrecniji covek kog sam sreo" kako je rekao njegov prijatelj.

da li to i kod vas tako funkcionise? kako se zaljubljujete? da li to ide hemijski ili iz nesvesnog potrebe da ste nasli osobu identicnu manje ili vise jasnoj slici koju ste naslikali? i ta slika, pa makar i maglovita, na koga lici? ili mozda prvo nekog upoznajete pre nego li se upustite?

prodje i taj period kad nas vodi nesvesno i ulazimo u vode svesnog i sta onda? obicno nikad ne nadjemo osobu identicnu slici... u stvari, mislim i da je nikad ne nadjemo identicnu. koliko smo sposobni za ljubav?

ps. interesantno mi je i to da je "meDJ' javom i meD snom", ali k'o sto rekoh, ja sam poetski analfabeta oops

Vala, ovo sam samo preleteo očima, mrzelo me da čitam, u pravu si da priča o ljubavi može da udavi. Ko prizna, pola mu se prašta wink

Vala, ovo sam samo preleteo očima, mrzelo me da čitam, u pravu si da priča o ljubavi može da udavi. Ko prizna, pola mu se prašta wink

jel komsija ? A zar ne rece ti da to ovdi trazis ? Wink
Da li ljubav uopšte postoji? Ili je ono što se ljubavlju zove tek san o njoj? Kratkotrajna iluzija? Da li je ljubav silovito, žudno stapanje dva tela i propadanje kroz bezdan bezumnog užitka, ili vreme između: pomamna, grčevita nada da će se sve ponoviti. Neprestano drhtavo iščekivanje. Da li je ljubav odbaciti svoj san i zavoleti sve što je njegovo: mračne ćoškove navika i ružnu pustoš duše? Odbaciti svoju sliku o njemu i voleti ga onakvog kakav je? Da li voleti znači naći opravdanje za sve? Ničega se ne stideti, čak ni pred sobom? Sve je to ljubav..

jel komsija ? A zar ne rece ti da to ovdi trazis ? Wink

Tražim ja ljubav ovde, naravno, ali ne volim da čitam prastaru ljubavnu poeziju i raspravu o njoj, pogotovo ako je dugačka.

Mada, da budem iskren, danas nešto i ne tražim.
"Ljubav je samo rec, i nista vise,
ljubav se uvek isto cita i pise.
Ruka u ruci je vec nesto drugo....."

roll
Dragi moji, ne filozofirajte previse, ljubav je svuda oko nas, ona se zivi, udise, mirise, njoj se smeska, ona se voli ...

ljbav prema zeni, coveku, prijatelju, oblaku, drvetu ... pre svega zivotu ... to je svuda oko nas, to se oseca i sa tim se zivi, to se privata onakvo kakvo je, to je kompromis, to je uzimanje i davanje, postovanje i iskrenost, to su dugine boje, to je veselo i sareno, to je slobodno i leprsavo, to je leptir ... ljbav prema necemu je sreca zbog necijeg postojanja, ona nema uslove, ona se ne trazi ona se radja i zasluzue ...
Dragi moji, ne filozofirajte previse, ljubav je svuda oko nas, ona se zivi, udise, mirise, njoj se smeska, ona se voli ...

ljbav prema zeni, coveku, prijatelju, oblaku, drvetu ... pre svega zivotu ... to je svuda oko nas, to se oseca i sa tim se zivi, to se privata onakvo kakvo je, to je kompromis, to je uzimanje i davanje, postovanje i iskrenost, to su dugine boje, to je veselo i sareno, to je slobodno i leprsavo, to je leptir ... ljbav prema necemu je sreca zbog necijeg postojanja, ona nema uslove, ona se ne trazi ona se radja i zasluzue ...
ona se ne trazi nego jednostavno desi..
upravo Smile na nju se ne utice ona tece i ona se javlja, ona se pali, ako je iskrena ona gori a ako nije ona se gasi, ona se neguje, cuva i odrzava, ona je nesto sto svi imamo u sebi
"Ima onih koji daju nepobitne dokaze da mozak i srce ne mogu zajedno. Kod zaljubljenog čoveka, razum je isključen, vođen emocijama, on pravi najveće gluposti, neretko gine, samo da bi osetio malo parčence ljubavi, možda samo naznaku. Ništa više.
Sa druge strane, razuman čovek ne dozvoljava srcu da prevagne, već umno korača kroz život. Odmereno, pažljivo, naposletku, postane bogat i uspešan. Obično doživi duboku starost. Nije li onda bolje biti pametan i oslanjati se samo na mozak?"

Nije.
Ja, opet, ne vidim ništa pametnije nego isključiti mozak i prepustiti se emocijama.
to je diskutabilno ... vazno je biti srecan Smile

ako si hedonista, sanjar, emotivac il neka slicna kategorija onda nikad ne ukljucues mozak i ne treba jer ce te ljubav ciniti srecim

ali

ako si praktican, materijalista i slicno onda ne treba da se vodis srcem nego glavom, jer ne tezis emocijama vec ka nekim drugim stvarima za koje ti je mozak potrebniji od srca

ja sam licno u prvoj kategoriji, ali ne osudjujem drugu. Podrzavam i jedno i drugo dok god ste srecni i nasmejani Smile

Vala, ovo sam samo preleteo očima, mrzelo me da čitam...
ne volim da čitam prastaru ljubavnu poeziju i raspravu o njoj, pogotovo ako je dugačka.

au, brate, pa nema reci o poeziji... jos manje rasprave o istoj...

prosto nisi ni trebao bilo sta da pises ukoliko te tema ne interesuje, ovako si se samo dooobro ispalio wink
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 6:30 am.