Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Da li ste znali da je nacistička Nemačka u drugom svetskom ratu imala izuzetno jaku pomorsku silu. Zahvaljujući svojim podmornicama popularni U boot, kontrolisala je gotovo ceo Atlantik i sve do 1942 godine nije imala dostojnog protivnika na moru...

([img=http://s1.postimage.org/10eq8emkk/Ubot.jpg])

Toliko je naprednija tehnologija Nemačke bila tada u odnosu na ostatak sveta da se i danas teh. istoričari čude kako nemci nisu dobili rat...

Od moćnih tipova podmornice klase "sedam" pa do prekookeanskih klasa tipa "devet" (koje su imale doseg i do 20.000 km), mogli su sa lakoćom potopiti više krstarica čija je težina bila veća i sto puta od same poodmornice a vatrena moć čak hiljadu puta od nje...

Nemački inženjeri su razvili mnoštvo tipova ubitačnih torpeda..

T II i T III - baterijski pogonjeni projektili kojima se ne vidi trag na površini vode, pa su sa većim uspehom pogađani razarači i distrojeri, koji su inače bili smrt za podmornice...

FAT I i FAT II - Smrt za konvoje, torpedo koje posle dva kilometara kretanja u pravcu kreće levo desno, čineći mrežu iz koje se ni jedan teški brod tansporter nije mogao izvući...

Folke i Zaukoning I i II - Akustično vođena torpeda, koja pogađaju motore na brodovima i td...

Razlog loših ratnih nemačkih bilansi na moru se pripisuju lošem odnosu admirala Donica i firera... Firer nije podržavao Donica previše (kažu da je bio ljubomoran na njega), pa je i broj ovih ubitačnih podmorskih naprava bio isuviše mali za tvrdoglave britance i amerikance...

1944 godine nemački inženjeri su konstruisali podmornicu klase XXI, koja je pretstavljala čudo tehnike... To je bila podmornica izuzetne brzine u podvodnom dejstvu (17 čvorova pod vodom) zahvaljujući grandioznim elektro-motorima od preko 1.000.000 konja...

Sve je bilo uzalud... Od 1942 pa sve do kraja rata saveznička avijacija je toliko uznapredovala da je bila prava noćna mora za podmornice i nacisti su otišli u pičQ materinu... wink

Dosta dobrih podataka, samo je pitanje na mestu "pravo je cudo kako Nemacka nije dobila taj rat"... ali to je neka druga tema. Smile
3) Neće grom u koprive wink

naravno da nece! pa i grom zna koliko su koprive zdrave i lekovite Tongue

e, sad se setih... jeste li vec culi da je morski konjic redak izuzetak u zivotinjskom carstvu kod kog su muzjaci trudni?

jesi cuo konju??

ima da mi rodis decu!!

lol lol lol
ma ima jedna riba koja sama sebe sexa i sama sebi rodi decuuu
yove se Orada ili Komarca ako niste znaliii
zbog iluzije u kojoj živimo,umjetnost postoji
odakle izraz "СУВА КРПА НА ДНУ МОРА ВИСИ"??

Реченица из наслова некад је била део песмице којом се разбрајало док су се, рецимо, играле школице, али истовремено се на дечји начин наглашавало да наизглед немогуће може да се учини могућим..

lol lol lol
ma ima jedna riba koja sama sebe sexa i sama sebi rodi decuuu
yove se Orada ili Komarca ako niste znaliii
hej mornaru,da gde si dosad pobogu??

lol lol lol
evoo plovio barkom po pustim playama p ami dosadilo i eto me opet sidrto da bacim maloo Smile
zbog iluzije u kojoj živimo,umjetnost postoji
Грци и Римљани нису знали за сапун. Како би отклонили штроку с коже користили су песак, камен пловућац или пепео. После купања мазали су се уљем, које би касније заједно с прљавштином остругали с тела помоћу металне справице сличне чешљу. Одећу су прали само водом.

Поступак „сапунификације” познат је барем 5000 година. Вавилонци и Египћани кували су маст с пепелом (који је богат алкалним солимаWink добијајући тако чврсту смесу која може да уклони нечистоћу с коже и одеће.
Није случајно што реч „сапун”, према римској легенди, потиче с планине Сапо, места где су се приносиле животињске жртве. С овог подручја киша је, прелазећи преко долине, доносила мешавину животињске масти, лоја и пепела све до обала Тибра. Овде су жене сакупљале глинасту масу и користиле је за прање веша. За чишћење грубе вуне употребљавале су мокраћу.

У средњем веку, захваљујући обилним количинама маслиновог уља, Италија, Шпанија и Француска почеле су да производе сапун. Европске сапунџије кувале су уље и пепео, али њихов производ није био широко распрострањен због високих пореза.

Када је 1791. године француски хемичар Николас Лебланк измислио соду (бољи извор алкалних соли од пепелаWink започела је индустријска производња сапуна.
malo ce izgledati mozda sasvim glupo ali
gledao sam neki dokumentarac o nekom kralju
koji je u fazonu, ako je devojka bila nevina i zeli
se udati za nekog a zivela je u tom dvoru kraljevskom
morala je prvu noc pre vencanja provesti sa kraljem, kako bi
svoju nevinost prvo njemu predala.

hehe to sam gledao pre par godina na americkom kanalu
cudan dokumentarac, ali sam tada bio happy jer nisam ziveo u njegovom dvoru. hehehe

Sasvim razumljivo jer nisi devojka lol lol lol
Jeste li znali ?

-da je rimski car Kaligula proglasio svog konja rimskim konzulom?

-da je Van Gogh slikao samo zadnjih 10 godina života, ali je naslikao više od 1000 slika?

-da grom udara muškarce 7 puta češće nego žene.

Mora da je zbog gromobrana lol lol lol
Jeste li znali ?

-da je rimski car Kaligula proglasio svog konja rimskim konzulom?

-da je Van Gogh slikao samo zadnjih 10 godina života, ali je naslikao više od 1000 slika?

-da grom udara muškarce 7 puta češće nego žene.

Mora da je zbog gromobrana lol lol lol

Hoćeš da priznaš, ovaj kažeš, da vam je ta sprava većinom hrđavo napravljena :?: shock Msm, ipak ne radi kako treba... :?

Msm na gromobran, da se razumemo!
Upravo radi kako treba, jer grom udara bas tamo gde treba lol lol lol
3) Neće grom u koprive wink

naravno da nece! pa i grom zna koliko su koprive zdrave i lekovite Tongue

e, sad se setih... jeste li vec culi da je morski konjic redak izuzetak u zivotinjskom carstvu kod kog su muzjaci trudni?

jesi cuo konju??

ima da mi rodis decu!!

lol lol lol

lol lol lol

Aha... Vidiš kako se uopšte ne razumem u te gromobrane.. Tongue

Brzo se to nauci, ja bih ti to objasnio sa zadovoljstvom roll

lol lol lol

Brzo se to nauci, ja bih ti to objasnio sa zadovoljstvom roll

lol lol lol

Šta ja znam... :? Sada si se navukao na te stranjske dnevnice... Možda je taj kurs preskup za mene! Tongue
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vreme je 12:45 pm.