Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Polemišući sa DeAlmasijem dotaknušmo se porijekla prezimena iz nekog kraja. Pročitao sam sve što je napisano a vezano za moj kraj. Palo mi je u oči da su mnogi današnji jastrebovi i srpski ultranacionalisti potomci ljudi koji su u bližoj (ili relativno bližoj) prošlosti bili Hrvati i prešli u pravoslavlje. Iste stvari sam odavno primjećivao kod Hrvata iz sjeverne Dalmacije i drugih krajeva (nekad i javne ličnosti) za koje se spekulisalo da imaju srpske korijene. Šta je to u ljudskom biću što ga tjera da bude jastreb i dokazuje se svojim sunarodnicima na neprimjeren način?
. . .

Тешка ти ова тема, братац

Могу ти само рећи да умерени патриотизам није национализам.
Evo, podsjetiću vas da se i u skupštini raspravljalo o porijeklu Vojislava Šešelja i da je o tome traženo mišljenje od SANU.
najveci nacionalisti su uvek oni koji su nesigurni u svoju pripadnost.
nacionalizmom grade svoju sigurnost, takoreci egzistenciju unutar drustva...
Прво нетачно, а друго тачно.

Како можеж да будеш несигуран у своју припадност???
Evo, podsjetiću vas da se i u skupštini raspravljalo o porijeklu Vojislava Šešelja i da je o tome traženo mišljenje od SANU.

poreklo nema veze sa pripadnoscu, svako se sam moze izraziti, sta je...

a sta ti mislis, je li to na utakmicu mladez ide zbog ljubavi prema sportu ili da pojaca svoju pripadnost?

Dobro, pa šta? Tema je o relaciji porijeklo - ekstremizam. I to kod pojedinaca (doduše, brojnih), ne kao pravilo.

a sta ti mislis, je li to na utakmicu mladez ide zbog ljubavi prema sportu ili da pojaca svoju pripadnost?

Сваки човек "бира" своју националну припадност.

Ali ima veze sa prihvatanjem deklarisanog opredeljanja od strane okruzenja.

A samo strah od dovodjenja u sumnju deklarisane pripadnosti je dovoljan da izazove ekstremizam koji bi trebalo da dokaze "pravovernost".... A kad se na to nadoveze i spostvena nesigurnost u pravilan izbor dobije se dvostruki motiv: treba ubediti i sebe i druge....

p.s.
I nije to nikakav "fenomen", to je tako oduvek.... i svuda......

Ali ima veze sa prihvatanjem deklarisanog opredeljanja od strane okruzenja.

A samo strah od dovodjenja u sumnju deklarisane pripadnosti je dovoljan da izazove ekstremizam koji bi trebalo da dokaze "pravovernost".... A kad se na to nadoveze i spostvena nesigurnost u pravilan izbor dobije se dvostruki motiv: treba ubediti i sebe i druge....

p.s.
I nije to nikakav "fenomen", to je tako oduvek.... i svuda......
Vala, da i ti, poslije dugo vremena, napišeš nešto da se podvuče. Dobro, nije fenomen u smislu rariteta. Htio sam reći da je kao zanimljivost. Jbg, danas se termin "fenomen" koristi sa različitim značenjima.
Polemišući sa DeAlmasijem dotaknušmo se porijekla prezimena iz nekog kraja. Pročitao sam sve što je napisano a vezano za moj kraj. Palo mi je u oči da su mnogi današnji jastrebovi i srpski ultranacionalisti potomci ljudi koji su u bližoj (ili relativno bližoj) prošlosti bili Hrvati i prešli u pravoslavlje. Iste stvari sam odavno primjećivao kod Hrvata iz sjeverne Dalmacije i drugih krajeva (nekad i javne ličnosti) za koje se spekulisalo da imaju srpske korijene. Šta je to u ljudskom biću što ga tjera da bude jastreb i dokazuje se svojim sunarodnicima na neprimjeren način?

Mnogi ljudi imaju težnju za pripadnošću grupi. Tako se osećaju jačima i sigurnijima, i lakše zaboravljaju na sopstvene slabosti i nedostatke. Kod takvih je pripadnost grupi nekad i iznad sopstvenog ja, tj. kog njih je "ja" zamenjeno sa "mi". Ali, grupe dele jedne ljude od drugih.
Nacionalna i verska pripadnost su tipični primeri. OK je biti ponosan na to, ali ne treba druge diskriminisati po tom osnovu.
Ja nisam nešto opsednut pripadnošću grupi. Na prvom mestu se ponosim time što sam ja ja. A tek zatim sam ponosan što sam Srbin, itd. Smile
Neki ljudi se ponose što pripadaju nekim ekstremnim grupama, kao što su grupice verskih fanatika, ultranacionalista, rasista, huligana i drugih ekstremista. Čega se pametan stidi... wink

Хрват или Србин

Ти се на ме срдиш, мили побратиме

Велиш:"Србин јеси, српско имаш име,

Твоји прадједови сви су Србљи били,

На Косову пољу морда крвцу лили,

А ти, њихов унук, за Србије не мариш,

Већ се у Хрватску покварену квариш!"

Твој ме укор, побре, тишти одвећ јако,

И да нијесам војник под тиском бих плако;

Ал овако, знадеш, лаке су ми мисли,

И попуштам ондје гдје би други стисли.

Изван, ако хоћеш да се порвамо,

А ти седлај ноге тер дојаши амо,

Установи мјесто, вријеме и другара,

Па ћемо распачат што нам срце пара,

А у цијелом свијету нека спомен буде,

Да су до два брата били двије луде.

wink
...jednom sam kupio neki strip.u pitanju je bio domaci strip,radilo se o dva plemena koja su se borila izmedju sebe.a plemena su se zvala Srvati i Hrbi.a ratovali su jedni protiv drugih,jer su jedni drugima ukrali po prvo slovo njihovog casnog nacionalnog imene.
dugo sam cuvao taj strip,jer mi se cinilo da je i u stvarnosti bas kao u tom stripu.ali mi ga je neku ukrao.
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 8:09 pm.