Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

MMF је крив за распад СФРЈ
Ригорозне мере штедње,наметнуте СФРЈ,довеле су до немира,који су водили у оружани сукоб,тврде stratforovci.
ВАШИНГТОН-Економски притисак,делимично крив за сукобе.
ММF сноси део одговорности за рат у СФРЈ,наводи у интерном тајном мејлу америчког института за стратешке анализе "Stratfor" из 2009 год. објављено на сајту VIKILIKS.
У ел.пошти у којој се налазе упуства аналитичарима на терену на који начин да прикупљају информације са подручија бивше СФРЈ.Наведено је да су економске мере штедње MMF-a наметнуте СФРЈ у предратном периоду изазвале социјалне немире,који се делом криве за рат.STRATFOR је дао инструкције својим аналитичарима,да обрате посебно пажњу на соц.питања у региону.
Због глобалне рецесије,америчким шпијунима веома су важни сви економски показатељи из нашег региона. Они упозоравају агенте да пазе на било какве нереде током кризе у којима учествују радници и синдикати,односно да обрате посебно пажњу на свако економски мотивисано социално незадовољство,с напоменом да наши синдикати нису организовани,као на западу.

*преноси данашњи курир
MMF je postavljao uslove jer smo od njih trazili pare......

A da smo nesto radili i da nam njihove pare nisu bile potrebne? Ne bi nam postavljali uslove, ali... koga bismo mi onda krivili za nasa sranja......

A mozda, da smo radili, za sranja ne bismo ni imali vremena?
jes, stednje su bile bas rigorozne!
nije bilo kafe i dobijao sam 10 litara goriva mesecno za moj moped.

mos mislit!
wink
...дакле,простије објашњење би било отприлике овако.
вештачка творевина СФРЈ била је само прелазно решење по завршетку || свет.рата.уједно и једино прихватљиво решење за вечито на погрешној страни опредељене католике.колико год ||св.рат био рат добра,против зла.некима је много веће зло од зла била још једна победа православаца из још једног светског рата над католицима,као и граница једне православне земље са земљом у којој столује намесник Св.Петра.шта је мање горко?да ли још једна православна земља на Балкану или још једна комунистичко либералније уређена земља са идеологијом праштања братством и јединством? На Јалти се одлучивало о нечему што је било одлучено и смишљено раније у главама западних геостратега. Черчил мења одлуку и већ од 1943 године полако стаје на страну НОП који су себично присвојили комунисти. Требало је амнезирати православни живаљ,за шта су бринули УДБА и постослободилачка пропагандна машинерија. И настаде као тампон СФРЈ,руларна,порушена(онај део што је био православниWink...комесари,начелници,вас светски пролетерски олош сјатио се на чело те држава,уништавајући село,да би зидали градове и певали,да нам живи,живи рад! Опс!? Који рад?
Зарад брат.и јединства из Србије преселише неколико фабрика у Словенију и Албанију. Почеше да се дижу железаре у воћарским крајевима,а јадранску обалу почеше да сређују братским парама. Да би та пена од државе опстала,биле су неопходне паре,а пара није било,осим кредита добијених и са једне и са друге стране. И тако годинама,певало се братству,славио се рад,заклињало се ТУТУРУТУ ликовима....и једног дана,представа је била завршена. КРАЈ!Ајмо цурице,ајмо дечаци да се новац врати. Међутим завозана браћа и сестре тек сад прогледаше. Кад су паре требале да се врате,посвађашо се! Остало знате,крв,сузе и зној је био крај баладе.
mogli bi o ovom stranice da pisemo, ali ovo sto si izneo je potpuno besmisleno.
upravo su se posle ratova `90, bivse republike najlakse pogodile oko dugova i raspodele imovine federacije.

1. svaki medjunarodni zajam se mora vratiti. banke su svetinja. nikada, nijedna vlada nece zakinuti profit banaka jer time bi prouzrokovao nepoverenje u zemlju koja bi trajala mnogo generacija.
zato ce lepo i Grci platiti, na pr. kao i svi drugi.

2. zeljezare su gradjene zbog socijalisticke (sovjetske) dogme da se nerazvijeni krajevi moraju razvijati, a simbol razvoja socijalizma u SSSR, pa kasnije i drugde je bila teska industrija.

3. fabrike su odvlacene i iz pogranicnih krajeva (na pr. sever Vojvodine) - Zorka Sabac /nije Slovenija/

4. katolici - pravoslavci, glupost
?
Зарад брат.и јединства из Србије преселише неколико фабрика у Словенију и Албанију.

Čuo sam da je rađeno preseljenje industrije iz Vojvodine u Sloveniju, navodno zbog straha od napada Staljina 1948. Ovo za Albaniju mi nije poznato, pa ako možeš da pružiš neke detaljnije informacije o tome, voleo bih da saznam malo više o nečem o čemu ništa ne znam.
Ало друштво!

Кредити се морају узимати од ММФ-а, јер те они терају на то. После ти звекну камату, и они од тога живе. Из тог јарма више нема изласка.
elem, u tome si u pravu, pare su trebale, ali treba znati i da smo ziveli na zavidnom nivou, imali smo izvoz, gradjevinci nam radili u pola sveta.

razlog raspada je sasvim drugi:
1. promena trzista
- pronalaskom jeftinih komjutera, USA stece nadmoc u industrijskoj proizvodnji.
- SSSR nesposoban da toliko proizvodi, puca u trci naoruzavanja, zakljucuje da je previse riskantno izvesti prvi nuklearni udar, a da je trka izgubljena.
-odjednom izbiju zahtevi za olabavljenjem vlasti i vecu demokratizaciju u SSSR
-talas demokratizacije elementarnom snagom pogadja Istocnu Nemacku, koja je svakako niskoproduktivna i ekonomski gubitna jos od ranih`70, delimicno zbog ruske eskploatacije i zabrane razvoja nekih privrednih grana, delimicno zbog ogromnih potrebnih resursa da se ocuva integritet zida, a mnogo i zbog ogromne birokratizacije partijske drzave, koja ne samo da ima monopol da ljudima odredi da li ce dati dozvolu da se vencaju, vec ce im odretiti i buduce mesto stanovanja i radno mesto.
-odjednom dolazi do pucanja zida i to ce ohrabriti sve istocnoevropske zemlje, koje su do tada samo posmatrale odnosno plasile se agresije SSSR u slucaju reformi
-reforme su neizbezne, izbijaju mirne revolucije, SSSR se raspada u tri ``velike`` drzave, maltene sporazumno, pucom (jebite se ostali...), u preostalim malim republikama izbijaju gradjanski (etnicki) ratovi, koje nejednom poprimaju versku dimenziju.

2. u SFRJ postoji ekonomska kriza i kriza samoupravljanja, produktivnost pada.
-postepeno dolazi do demokratizacije drustva, nastaje vakum vlasti, odjednom se mnogo toga se sme, sto se ranije nije smelo...
-nacionalisti (ranije kaznjavani) izviru iz potaje, pocinje stizati kuci i nacionalisticka emigracija.
-sve je jaca politicka nadmoc Srbije usled populisticke politike, ucena drugih republika (embargo na Slovensku) robu. Hrvatska svakako ima ideju i osamostaljenja, pre svega zbog izbegavanja srpske nadmoci.
-Srbija generise etnicku krizu u Hrvatskoj, koju hrvatski nacionalisti adekvatno pojacavaju.
-Slovenija shvaca da nema vise sanse za zajednickom drzavom, Srbija sedi na stampariji dinara, Markoviceva vlada stabilizacije pada
-Slovenija munjevito iskace iz zajednistva, naoruzane strane u Hrvatskoj krecu u otvoreni sukob, srbi sa namerom da osvoje vlast nad teritorijama gde zive, hrvati sa namerom da ostvare vlast na celoj svojoj teritoriji
-JNA pada u agoniju identiteta, no pod plastom odbrane SFRJ, krece u napad protiv Hrvatske...

3. puc unutar JNA i hapsenje politicke elite Srbije i Hrvatske se na kraju ne desi, i time je potpuni gradjanski rat neizbezan
-JNA nikad nije dozvoljeno da stigne do Zagreba
-mnogi koji se borili pod okriljem JNA u Hrvatskoj, za koji mesec su se borili protiv JNA u BiH ili na KiM

4. dok je Nemacka inicirala raskrajanje SFRJ, radi sto brzeg zakljucenja rata, USA je bila za sacuvanje teritorijalnog integriteta SFRJ
tokom godina, sve vreme kako se menjala situacija, zapad je imao za cilj da sto pre okonca krizu. sve mere koje je ikada poduzela, poduzete su sa tim ciljem. drugi razlozi su se tek kasnije iskritalisali.

ja ne bi krivio zapad zbog nejedinstva. pa nismo ni mi nikad jedinstveni.

a zajam se mora vratiti.
i socijalisticka Jugoslavija je vracala zajam Krajevine Jugoslavije. novac (pokrice) ne moze nestati, kao sto napomenuh...
?
Зарад брат.и јединства из Србије преселише неколико фабрика у Словенију и Албанију.

Čuo sam da je rađeno preseljenje industrije iz Vojvodine u Sloveniju, navodno zbog straha od napada Staljina 1948. Ovo za Albaniju mi nije poznato, pa ako možeš da pružiš neke detaljnije informacije o tome, voleo bih da saznam malo više o nečem o čemu ništa ne znam.

I Slo i razvijenije teritorije su pomagali KiM i nerazvijene teritorije SFRJ.
Makedoniju i deo Srbije i BiH.

U okviru internacionalnog proletarijata, socijalisticke zemlje su se pomagale. Tako se pomagala i Albanija i jos neke zemlje, a cini mi se nama je stizala pomoc iz SSSR, itd, idt.

nema tu misterije.

dzaba pokusavate da trazite nacionalnu pozadinu, radnicka klasa je nadnacionalna. odluke su bile ekonomskog, vojnog i politickog karaktera ali ne nacionalnog.
a da, nacionalizam je kao igranje vatrom.
decenijama je zabranjena, uce te da su svi jednaki, ides u zatvor zbog politickih viceva, ...

i onda dodje vodja koji kaze da ce resiti sve tvoje brige! trebas samo napraviti nacionalnu drzavu, gde po principu brat bratu najvise veruje, teci ce med i mleko...
rulja se buni, trazi oruzlje? daj mu, po mogucnosti najvecu pusku najagresivnijima. naravno da ces time potkopavati i politicku jacinu i svoje vlade ali koga to briga? sto vise naoruzanih imas iza sebe, tim ces pre stici na vlast. jos ako kralja vratis, sve ulice svih gradova ce biti nazvane po tebi, za vek vekova.
sta raditi sa naoruzanom ruljom? tesko ih je disciplinirati, prebaci ih u drugu republiku. dovoljno su ludi da se kokaju, a malo pljacke, pijancenja, smirit ce se.

tako je to nekako islo...
zao mi samo nevinih i ljudi iz mesovitih brakova...
To ti je tako
Kad su ljudi glupi
Ne razlikuju umereni patriotizam
Od nacionalizma
ima neki argentinski film...
dve strane se kolju a obe klicaju: Ziveo Peron! Ziveo Peron!

Preon 18 za Laudanovac?
?

...1946 godine postojala je ideja da albanija bude sedma republika u sfrj,medjutim to se izjalovilo.e u tom periodu sfrj je neke svoje fabrike ili delove fabrika preselila u albaniju.nisam siguran za godinu i koje fabrike,ali sam siguran 100% da je to bilo.

Preon 18 za Laudanovac?

e, taj!
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 8:57 pm.