Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Pregled samo jednog posta.
Džez je najverovatnije jedini originalni doprinos SAD svetskoj muzici. Nastao početkom 20. veka među crnačkim stanovništvom, džez je od samog početka bio osporavan i hvaljen u različitim vrednovanjima brojnih muzičkih kritičara, ali koji su svi složili u jednom, da je, kakav je takav je, sigurno jedna od najznačajnijih pojava u svetskoj muzici u prošlom veku.

Postoje nekako tri, odnosno četiri glavna perioda razvoja džeza. Prvi je tradicionalni džez (do 1930), drugi je sving (1930.-1945.), treći je bibap (posle 1945.), a četvrti je stilovi nastali iz bibapa...

Prvobitno je džez bio muzika za igru. Nakon II sv. rata polako se seli u koncertne dvorane čime je bitno smanjio svoju popularnost i omogućio ekspanziju roka i popa...

Etimologia reči džez je nejasna. Nije malo onih koji tvrde da džez na jednom od afričkih dijalekata označava seksualni akt, što se meni čini verovatnijim od ostalih mišljenja i neobično mi se dopada. Nije teško zaključiti šta u tom slučaju znači džezer, ili meni jako interesantne i džezerke. Pomenuo bih još i to da neki autori smatraju da objašnjenje reči treba tražiti u francuskom izrazu jaser, što znači čavrljati, brbljati, ali ja lično tome ne bih poklanjao veću pažnju...

Bez obzira u kom smislu, džezer je osoba vredna poštovanja

Da, negde sam procitala da je dzez nastao od narodne africke muzike, pomesan sa evropskom. Sta je da je, dobro je ispala. Mada ja preferiram BLUZ, za koji opet kazu da je preteca DZEZA. Mozda bi to neki muzicar znao da nam detaljine objasni. lolwink
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 5:09 pm.