Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Pregled samo jednog posta.
Cicvarići

Većinu mog skromnog znanja o Cicvarićima, poznatoj šabačkoj ciganskoj porodici, mogu da zahvalim mom pokojnom dedi Dragutinu, koji je između dva rata relativno često išao u Šabac da bi trgovao na sitno i lakše odgajao svoju siromašnu porodicu.

Tako mi je ostalo u pamćenju da su oni verovatno poreklom iz Crne Gore, a koliko se sećam, tvrdilo se da im je pravo prezime Reljić, dok im je Cicvarići, u stvari, bilo, kako bi to danas rekli, umetničko prezime. Bilo kako bilo, sigurno je da su oni rodonačelnici naše novokomponovane narodne pesme, koja, za razliku od njihovog vremena, danas doživljava pravi sunovrat.

Pesme koje su iznedrili Cicvarići su bile prave kafanske, kao stvorene za velika druženja i lumperajke. Stariji Šapčani još pamte ta vremena kada su kao momci bančili u Zelenom Vencu, Zlatnom Šaranu ili kod, već pominjanog Točkonje, uz pesme Cicvarića. Tako i dan danas na svadbama u mom rodnom selu se mogu čuti i njihove pesme kao što su Prošetali šabački trgovci, Oj Ilija Ilija, ubila te rakija i, neizbežna, Hoćemo li u Šabac na vašar, pri čemu moji seljaci obavezno pevaju "vašer"....

Cicvarića, na veliku žalost, više nema. Drugi svetski rat preživelo je tek njih nekoliko, da nisu mogli ni čitav orkestar da satave, a klima koja je nastala posle rata nikako nije odgovarala potpunoj reprodukciji predratnog šabačkog mentaliteta, tako da su se kao orkestar potpuno ugasili...

Pisac ovih redova je imao tu sreću da više puta gleda i sluša Kseniju Cicvarić. Prv put je to bilo daleke sedamdeset i neke u hotelu Crna Gora u tadašnjem Titogradu. I danas se sećam gotovo trenutnog prestanka kafanskog žamora kada je ona počinjala pesmu. Zahvaljujući upravo njoj, Sejdefa je jedna od mojih najomiljenijih pesama. Ne znam da li je pokojna Ksenija bila u bilo kakvoj rodovskoj vezi sa šabačkim Cicvarićima. Ja sam uveren da jeste, jer je nemoguće da je slučajno da se neko em preziva Cicvarić, em toliko superiorno vlada narodnom pesmom, a da nema isti koren...
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 11:46 am.