Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Pregled samo jednog posta.
"...Nije dovoljno samo korektno otpjevati pjesmu. Ima tu još nešto. Treba prodrijeti u unutrašnje tkivo pjesme. Pjesma ima svoje slojeve kao majdan. A svaka, pa i najlošija pjesma ima svoju utrobu kao što je imamo vi i ja. Do te utrobe treba znati prodrijeti. Treba htjeti prodrijeti. Kad se pozabavite tom 'geologijom' ili takvom 'anatomijom', pa kad vi udjete u pjesmu i pjesma udje u vas, pa kad takvu pjesmu ispustite prema drugima, onda ce i drugi shvatiti da to nije tek pjesma radi pjesme, nego i više od toga. Dakle, pjesmu treba "donijeti"."
- Dr. Himzo Polovina

Daleke 1986. krajem jula uplovio sam u luku Ploče (ondašnje Kardeljevo). Posle nekoliko godina odsustvovanja vraćao sam se kući. Na putu prema Beogradu, svratio sam do Mostara da posetim rodbinu i, naravno i obavezno, kafanu Rondo. Sledeća stanica bilo je Srajevo. Posle nekoliko pića u Bristolu i kratke šetnje, uputio sam se prama Baščaršiji. Sa desne strane ulice na jednom ulazu u zgradu stajala je osmrtnica na kojoj je pisalo da je umro dr. Himzo Polovina i da mu je tog dana sahrana. Bio je, sećam se, početak avgusta...
Ne znam kakav je bio stručnjak i psihijatar, ali Himzo Polovina je nesumnjivo bio, ako ne najbolji, a ono sigurno jedan od najboljih i najcenjenijih interpretatora sevdalinki. Ja sam ga lično smatrao za neprikosnovenog. Posebno sam voleo kako peva Šantićevu pesmu Što te nema, koju i dan danas rado slušam u njegovom izvođenju.

Međutim, i on je bio samo čovek i sa svojim slabostima, baš kao i svi mi. Zanimljivo je, u tom smislu, da pesmu u Lijepom gradu Višegradu nikada nije otpevao celu, odnosno dr. Himzo Polovina nije pevao strofu ove pesme, koju je inače napisao kragujevčanin Dragiša Nedović, u kojoj se pominje reč Srbija. Možda je tome bio i razlog, recimo, dužina pesme ili neki drugi potpuno trivijalni uzrok. Međutim, znajući za neke momente karijere Himze Polovine, ja u to ne verujem. Uostalom on je i pominjanu pesmu Što te nema pevao pod naslovom Hasanagin sevdah....

Sve ovo, i da je potpuno tačno, apsolutno ne umanjuje njegovu pevačku veličinu, ali svakako baca senku sumnje na iskrenost njegovih, u Andromedinom postu, navedenih reči...
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 9:22 pm.