Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Da li je patriotizam samo oblik nacionalizma?
Nasao sam mir.
Ide_Mile kaže...

Ili možda još jednostavnije.

Ne može Turčin da bude srpski nacionalista, kao što ni Srbin ne može da bude turski nacionalista.

Ali čovek koji je muslimanske veroispovesti i turskog porekla i koji živi u Srbiji ili je po nekom drugom osnovu emotivno privržen Srbiji ili srpskom narodu može da bude srpski patriota, kao što i čovek pravoslavne veroispovesti i srpskog porekla koji živi u Turskoj ili je po nekom drugom osnovu emotivno privržen Turskoj može da bude odistinski turski patriota, iako pri tome nije turski nacionalista.

e sad, ko je veci patriota, turcin koji u Srbiji zeli bolje zakone i normalniju drzavu ili srbin, koji govori: kome se ovde ne svidja, moze slobodno da se seli!?
Nasao sam mir.
a, jeste jeste!

Smile
Nasao sam mir.
lol
Attachment-i
Ide_Mile kaže...

Na primer.

Čak i neko ko nije po nacionalnosti Srbin, možda svim srcem i dušom da zavoli Srbiju i da otvoreno kaže ili napiše "JA VOLIM SRBIJU I SRPSKI NAROD" i da pri tome tako i misli, a ne da se folira.

Takav čovek jeste patriota ali nije nacionalista.

SVIM SRCEM I DUSOM I RETKO KOJI SRBIN VOLI SVOJU OTADZBINU.

MILE,NEMA VISE TAKVIH KOJI NE FOLIRAJU....
u pekaru, preko puta joj kuće..Smile))
Donna..

Nemam više strpljenja za neke stvari; ne zato što sam postala arogantna, jednostavno zato što sam došla do jedne tačke u svom životu kad ne želim više gubiti vreme na ono što me rastuži ili ranjava. Nemam više strpljenja za cinizam, preterane kritike i zahteve bilo koje vrste. Ne posvećujem više ni jednu minutu onome ko laže ili želi manipulisati.

Odlučila sam da ne volim one koji me ne vole i da se ne osmehujem onima koji se meni ne osmehuju. Nemam više strpljenja za one koji ne vole životinje. U prijateljstvu mi smeta nedostatak lojalnosti i izdaja, i nemam više strpljenja za to.

I naročito… nemam više strpljenja s onima koji ne zaslužuju moje strpljenje.

– Meryl Streep
Veliki engleski leksikograf Samjuel Džonson rekao je 1775. da je „patriotizam poslednje utočište nitkova”. Opasku je zabeležio njegov biograf Džejms Bosvel. Džonson nije osuđivao patriotizam kao takav, već ono što je smatrao „lažnim patriotizmom”.

U poslednjih, dvadesetak godina bilo je "patriota", po zanimanju, koliko god, hocete...
Ko je za vas, imenom i prezimenom, bio pravi patriota...?

p.s. Nadam se, da mi postavljac teme, nece zameriti, digresiju...

Moj odgovor je, Srdjan Aleksic...!!!
Poslednja izmena Jul 18, 7:22 pm od eol1974.
"kada je neko Glup... ni to mu, ne mozes, objasniti..."

Vucicu, Pederu...! izvinjavam se, pripadnicima Gay Populacije, zbog poredjenja, sa Premijerom...!
   lajkuje ovo
Ide_Mile kaže...

Iako se nekima čini da je to prošlost, meni se čini verovatnijim da dolaze vremena kada će to opet da bude bitno.

Osnovna ideja tih nekih moćnika koji bi da vladaju čitavim svetom i jeste da čoveka kao jedinku oslobode u potpunosti, što znači da ga oslobode i porodice i nacije i države... Čovek oslobodjen svega toga je "zombi" i njime je lako manipulisati pa i vladati, što i jeste cilj.

Ljudi, ako ne svesno, a ono podsvesno i instiktivno sve više shvataju da to što se radi i pokušava nije u redu i zato očekujem da će obični ljudi u budućnosti sve više i više braniti upravo te neke osnovne vrednosti kao što su porodica, vera, nacija i država.

a sta ako su prave vrednosti porodica, humanizam, internacionalizam? Smile
Nasao sam mir.
Ide_Mile kaže...

Kako uopše ljude naterati da se mole jednom te istom bogu, na isti način?

Hrišćani, Jevreji i Mislimani se suštinski slažu oko toga da je bog jedan, ali se jednom, te istom bogu mole na različite načine.

Ako je bog jedan, kako je onda moguće da ljudi ne mogu da se usaglase oko načina na koji će se tom jednom, te istom bogu moliti?

Da li to znači da ni bog nije svemoguć, čim ljudi ne mogu da se medjusobno usaglase oko načina na koji će se bogu moliti, a pri tome se svi slažu da je bog samo jedan?

Mnogo je pitanja, a malo odgovora.

" Nisi ti, na nebu sam...Bogova je povazdan,
s'nekim cu se, vec, nagoditi..."

p.s. Bogu hvala, ja sam ateista...
Attachment-i
"kada je neko Glup... ni to mu, ne mozes, objasniti..."

Vucicu, Pederu...! izvinjavam se, pripadnicima Gay Populacije, zbog poredjenja, sa Premijerom...!
Ide_Mile kaže...

Patriotizam je, po pravilu, protkan nacionalizmom, ali ne treba stavljati znak jednakosti izmedju patriotizma i nacionalizma.

Neko ko je patriota ne mora istovremeno da bude i nacionalista, dok je navionalista uvek i bez izuzetka i patriota.

...osim, ako nisi Srbin ili Hrvat nacionalista iz Bosne...ili Baskijac iz Španije...ili...sjećam se, kad sam kao mali putovao sa roditeljima autoputom u Beograd...nije tad bilo nešto puno auta...kolika je bila naša radost kad vidimo nekog na autoputu sa BL registracijom...e, u toj našoj emociji je klica patriotizma...ili, ono "zemče" u vojsci.."zemčetu" se stvarno pomagalo, bez obzira na nacionalnost...i u osnovi takvog ponašanja je klica patriotizma...sve je to, u stvari, osjećaj povezanosti sa bližnjima...najnormalnije ljudsko osjećanje...isto što i nacionalizam...ne nacional-šovinizam i ostale bolesne devijacije nacionalizma koje je titoizam predstavljao kao nacionalizam i proganjao...besmisleno bi u, npr. Njemačkoj ili Francuskoj bilo zahtjevati od najviših državnih dužnosnika (a i od ostalog naroda u tim državama) da ne osjećaju posebnu privrženost svojim nacionima, već od njih zahtjevati nadnacionalna osjećanja...

gringringrin
rum_punch(manki)live.com
Ako pogledamo nešto dalje u prošlost primetićemo da smo mi poslednji (ili bar među poslednjima) primili virus nacije, pa time i ostalih rođaka ...izama.

A sada isti ti koji nam preko ognja i mača uteraše naciju, uteruju i internacionalizam.

A oba čina nameću na vlastitu korist i našu štetu.
   lajkuje ovo
Ide_Mile kaže...

...

Humanizam u redu, ali brisanje nacije, vere i države nikako.

...

...tradicije, zašto si preskočio tradiciju?...zar nas sve ona nepogrješivo ne obilježava?...dakle, iz naših toplih osjećaja isključujemo sve koji nisu naše nacije, vjere, nisu iz naše države, u mom selu ne vole ni pedere...a i ovi što navijaju za Partizan su, u stvari, pedrečine....a i njih ću radije podnijeti od ovih metrosexualaca što se briju ispod pazuha i šminkaju - pa pederi su od njih puno pošteniji svijet...kad bolje rezmislim, svojih toplih osjećaja dostojan sam samo ja!cool
rum_punch(manki)live.com
zedlion kaže...

Da li je patriotizam samo oblik nacionalizma?

nacionalizam se zasniva na morolu jedne nacije...
patriotizam bez nacionalizma je nametnut pridev za savremene robove... a sa nacionalizmom, to je to...
zar u tebi ne tece slobodarski duh...duh generacija

ja sam nacionalista i patriota...

p.s. nalupeto sam. nisam sovinista, ali da sam u Novorusiji i da se docepam hrvatskih dobrovoljaca, igrali bi uzicko i pevali krajiske pesme...
...
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 6:55 pm.