Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

I BLAZENE SVE HARTIJE GDE PISEM
U SLAVU NJENU, I MISAO MOJA
KOJA JE NJENA I NJCIJA VISE
Dobar izbor.... Iznenadjena sam....
"Kanconijer" .... jedna je od najpoznatijih pesnichkih zbirki svih vremena F.P

"...Neka je blazhen dan,mjesec i doba,godina,chas i trenut,ono vrijeme i lijepi onaj kraj gdje me zgodishe oka dva,sputashe oba. Blazhene bile sve patnje koje vezhu u slatkom spoju sa ljubavlju mene i luk i strijela shto zgodishe me i rane shto do srca mi sezhu. Blazheni bili svi glasovi,koje uz uzdah,zhudnju i suze bez broja prosuhzovući ime gospe moje.Blazhene bile sve hartije,gdje pishem u slavu njenu i misao...koja je njena i nichija vishe...."
Nadam se.... da cesh shvatiti.... (ako si chitao)

"....Gospa je mrtva, s njom i srce moje...."

U ovom sonetu Petrarca govori o vremenu kada se zaljubio u Lauru u crkvi Santa Chiara u Avinjonu 6.aprila 1327.godine.Simbolicno povezuje godisnjicu Hristovih muka(kada se cak i Sunce pomracilo-istorijski pomracenje od tri sata) sa pocetkom njegovih ljubavnih muka(Laura mu ljubav nikad nije uzvratila).Stavise,postoje misljenja da ju je video samo jednom u zivotu,na taj dan.

Bio je to dan kada su Suncu pomracili zraci
iz samilosti prema svome tvorcu
kad sam bio uhvacen,i nisam se pazio
jer su me Gospo vasa dva lepa oka vezala.

Nije mi se cinilo vreme da se zaklonim
od Amorovih strela...stoga sam isao
siguran,bez sumnje...i tada su moji jadi
u zajednickom bolu poceli.

Amor me je nasao potpuno nenaoruzanog,
i otvorenog puta do srca kroz oci,
koje su postale prolaz suzama.

Stoga,drzim, da mu nije bilo na cast
da mene rani strelom u takvom stanju
a vama naoruzanoj ne pokaze cak ni luk.
ama da bre sad mi sinu pa se ugasi pa to je petrarka kriv za te puste plavuse sad i koja nije ima da jeste a svi petrarkisti ne znam sta bi jadan radio taj isti petrarka da se proseta knezom popodne kad je lep dan ama crko bi negde kod ruskog cara ne bi ni stigo do kraljice lollollol
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vreme je 3:55 pm.