Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

MOSTOVI

Most je najvažnija reč u Novom Sadu.

Šta kažemo kad kažemo 'most'?

Nešto obično, kao 'Dobar dan'.
Nešto jednostavno, kao otići i vratiti se istim putem.
Nešto čarobno, kao hodati po vodi.
Nešto čuveno, kao 'Ne diraj u moje krugove'.
Nešto neprolazno, kao ta reč.

Kako kažemo reč 'most'?

Tako sto spustimo pogled na Liman,
pa ga dignemo ka Majuru,
tiho da se ne pomere jablanovi kraj Djackog,
ni platani kojih vise nema u maloj Futoskoj.
Što se setimo onog koji nas je prvi preveo preko,
kad je jedini put ispod bilo plavo.
Što uzdahnemo kao kad nas zaboli,
pa odahnemo, kao kad bol prodje.

Kome nikad ne kažemo reč 'most'?

Onima koji nikad nisu zaspali na jednoj,
a probudili se na drugoj obali.
Onima koji ga nisu pravili od vrbovog pruta,
igrali se 'laste-prolaste' izmedju Telepa i Ribnjaka.
Onima koji nemaju nikoga koga više nema.

Šta se krije ispod mosta?

Potonule imperije i trule carevine,
usnuli zaledjeni sa blagoslovom na celu,
školjke u kojima se još čuje kako Bič Božji šiba Panonsko more.

Čiji je most?

Onih koji su rodjeni na obalama,
svejedno kojim...
Pod jednim uslovom.
Da su bar jednom prešli preko mosta.
Bilo kojeg...

Kako se pravi most?

Od sna.
Ko ne veruje,
neka proba.

((http://www.fotorola.com/uploads/69313277bb.jpg))

((http://www.fotorola.com/uploads/2344d3e6fb.jpg))

((http://www.fotorola.com/uploads/eafaef543d.jpg))

((http://www.fotorola.com/uploads/62540d69dd.jpg))

((http://www.fotorola.com/uploads/ba92052fdc.jpg))

((http://www.fotorola.com/uploads/a5980c0ea6.jpg))
Njegoševa ulica je, najverovatnije, fomirana 1793 godine. Duže vremena nosila je ime,,Bele ladje", nadaleko čuvene kafane koja se u njoj nalazila, a u kojoj su se, u drugoj polovini XIX veka i pocetkom XX veka, okupljala najveća imena srpske politike i kulture: Svetozar Miletić, Jovan Jovanović Zmaj, Laza Kostic, Dura Jakšić, Miloš Crnjanski i drugi. Preko puta kafane nalazilo se prvo sprsko vatrogasno drustvo u gradu, a na obližnjem Trifkovicevom trgu bila je 1872. godine podignuta prva pozorišna zgrada.

Miletićeva ulica je dugo vremena nosila naziv Lebarski sokak po brojnim pekarskim radnjama u njoj. Na kraju ove ulice nalazila se nadaleko poznata kafana ,,Kod kamile", u koju su dolazila najpoznatija imena srpske inteligencije. Ova kuća je srušena dvadesetih godina XX veka. Preko puta ,,Kamile" nalazila se Grkokatolička crkva, duhovni centar rusinske zajednice u Novom Sadu koja i danas postoji. U ovoj ulici zivelo je mnogo znacajnih licnosti, kao sto su: Sava Vuković, osnivač prve srpske gimnazije u gradu, Marija Trandafll, najveda novosadska zadužbinarka i dobrotvorka, i drugi.

Javna ulica (danas Zmaj Jovina) oduvek je bila središnja gradska arterija, povezujući najznačajnije ulice: Dunavsku, Čurcijsku i Lebarsku, sa centralnim gradskim trgom. Kroz promene naziva ove ulice najbolje se moze, u najkraćem obliku, sagledati istorija Novog Sada: Glavna (prvo na nemačkom, a posle na madjarskom jeziku), zatim Kosut Lajosa, pa opet Glavna, potom Kralja Petra I, Musolinijeva, Maršala Tita i poslednjih decenija Zmaj Jovina. Medutim zbog svog izrazitog trgovačkog karaktera, u narodu je bila poznata i kao Magazinski sokak.Celom dužinom glavne ulice prostirala se pijaca, koja se otvarala u pet ujutro, all je živost na njoj započnjala još puno ranije, kada je dovožena roba i iznošena na tezge. Ulica je uvek bila puna gužve i larme, ljudi i životinja i lupnjave kola. Dugo nije imala kaldrmu, tako da je za kišnih dana sve plivalo u blatu i vodi. Nakon rušenja u Buni 1849. godine, ulica je gotovo nanovo izgradena brojnim bogato ukrašenim, reprezentativnim objektima. U prizemlju ovih zgrada postojali su kao i danas brojni dućani sa ukusno uredjenim izlozima. Ulica je oduvek bila i omiljeno mesto okupljanja gradana kao i setaliste ,,korzo". Sve je to uticalo da su kuće u ovoj ulici imale najvišu cenu i bila je prava jagnma za njima.Stanovnici ove ulice su, u najvecem broju, bill trgovci, all je u njoj živeo ill izvesno vreme boravio i ne mail broj znamenitih ljudi. Na uglu sa Dunavskom ulicom i danas stoji kuća u kojoj je 1790. godine otvorena prva knjižara i štamparija Emanuila Jankovića. Danas je cela ulica pretvorena u pešačku zonu i predstavlja jedno od najprijatnijih mesta u gradu.

((http://www.fotorola.com/uploads/db3404673a.jpg))
Mani se mostova, izgradnje------- lechi se lol
Mani se mostova, izgradnje------- lechi se lol

Prema glupima i ludima može se pokazati razboritost samo na
jedan način: DA SE SA NJIMA NE RAZGOVARA!

Ovim rečima završavam konverzaciju sa tobom, a ti sada pričaj sam sa
sobom!
Ti si skroz euforicno rastrojena, amnezija uzela maha,
depresija rasprostranjena, histerija prisutna, agresivna,

sestro, pripremite uput.....HITAN SLUCAJ..hahaha
Svi smo u sebi plakali, kada su bombe rushile mostove.

Saznala sam neshto novo o svom kvartu. Zanimljiv mi je podatak da se Zmaj Jovina ulica nekada zvala Musolinijeva. To nisam znala.
Novi Sad je kazu jako lep grad,samo bi iskoristio ovu temu,da osudim vandalski napad Novosadjana na klince iz mog kraja nozevima u subotu u centru grada.Naravno,navijaci su jedna prica,ali plase me stvari tipa-"Ko ne kaze GARI-vec BRAT -taj nije za N.SAD,zar je ovo toliko velika zemlja da moze da dopusti sebi i tu poslednju,mozda najtragicniju podelu?

Mostovi treba da spajaju,a ne razdvaju ljude(ala sam udahnuo razum jutros,a? lol )
Za mene je NS grad broj jedan u Srbiji. Relativno cist, sredjen, dobar provod, ulice nocu sigurne,..
A ljudi odlicni.
Novi Sad je super grad uvek bio,jos uvek je,ali se bojim da ce da ga progutaju losi ljudi sa strane koji su dosli silom prilika da zive tamo i doneli svoje lose navike u njega.Isto se desilo sa gradom u kojem zivim,nemam nista protiv dosljaka,ali kada se dodje u grad ponasas se kao oni koji tu zive,a ne namecu se svoji poremeceni stavovi i ruzni obicaji...Valjda ima nade,cujem da imaju dobru gradsku vlast,a sa Egzitom su se upisali na mapu Evrope,kao grad sa jednim od najboljih muz.festivala.

I naravno 8) grad-New Now
Novi Sad je srce Vojvodine,i zaista je lep,nasa lepa Atina wink
Prvi stanovnici sadasnjeg Novog Sada bill su u najvećem broju, Srbi, koji su naseljavali oceditu, suvu gredu, danas poznatu kao Dunavska ulica. Pored ovih stanovnika, tu su u prvo vreme samo boravili, a kasnije i ostajali za stalno, vlasnici brojnih kafana, trgovina, gostionica i krcmi. Na uglu Dunavske i Zmaj Jovine ulice nalazi se, prema postojećim podacima, najstarija kuća u Novom Sadu, poznata kao ,,Beli lav". Sagradjena je 1720. godine, ali je deo kuce srušen za vreme bombardovanja grada 1849. godine. Nakon toga kuća je obnovljena i dozidan joj je sprat. Do polovine XX veka prva kuća sa neparne strane bila je tzv. ,,Diogenova kuca", vlasništvo nekada poznatog nemačkog trgovca metalnom galanterijom Diogena. Srušena je za potrebe narodnih parada i nosilaca štafete.
Tokom prva dva veka postojanja naselja, Dunavska ulica je odslikava-la nacionalni karakter grada: bila je u orijentalnom stilu, sa mnostvom bogato snabdevenih trgovina. Tada je to bila ulica sa blatnjavim kolovozom, te širokim drvenim doksatima i tremovima. Za vreme bombardovanja 1849. godine ulica je pretrpela velika razaranja, o čemu danas svedoci djule uzidano u fasadi zgrade br. 2. Ulica je nanovo izgradjena i to u stilu srednjoevropskih gradjevina tadašnjeg vremena. U Dunavskoj ulici živele su mnoge značajne i interesantne ličnosti koje su obogatile kulturu i istoriju grada. Svetozar Miletić - politicki vodja srpskog naroda u Ugarskoj, te njegov zet Jaša Tomić - lider radikala, živeli su u kući na broju 14, u kojoj je jedno vreme bila smeštena i Matica srpska. Arsa Pajević - izdavač i knjižar, ostavio je kuću u kojoj je danas Gradska biblioteka. Na kraju ove ulice nekada je postojala prodavnica crkvenih stvari Nikole Ivkovića i poznati hotel Petera Fabria.
Lakse je bilo ovako

Ovak link meni nece da se otvori :?
@Londonka jel zivis u Londonu ili si se tamo rodila?U kom kraju zivis?Ja sam ziveo svojih prvih 12 god.u Portman Square,posle sam ziveo blizu Holands church-Marloes Road,znas kraj?Bio sam poslednji put pre 2 god.da obidjem polusestru,zivi u Kensington High street,znas neke ljude iz Bgd koji zive u Londonu?
ma nije...mi smo malo glupavi....
da cekam da nastavi ona ila ja da kopiram...

nastavljam :
Početkom dvadesetih godina ovog veka vojna vlast je prepustila utvrdjenje Mostobran, civilnim gradskim organima, čime je posle vise od dva veka postojanja grada, omogucena izgradnja i na obali Dunava. Nakon rusenja Mostobrana formira se deo grada nazvan Mali liman, po brojnim dunavskim rukavcima - limanima, a sto je predstavljalo jedan od najvecih graditeljskih poduhvata u dotadasnjoj istoriji Novog Sada. U sklopu izgradnje Malog limana doslo je do nastanka i prvog bulevara u gradu, nazvanog po tadasnjoj jugoslovenskoj kraljici Mariji Karadjordević. Ukupnom tadasnjom dužinom od 777 metara, on se prostirao od Trga oslobodenja (danas Trg slobode) do nasipa na Dunavu, gde je kasnije, 1928. godine, podignut most ,,Kraljevića Tomislava". Bulevar je svojim širokim kolovozom, bogatim drvoredima i nizom reprezentativnih objekata predstavljao tada jednu od najlepših, a sigurno najmodernijih gradskih slika.
Lakse je bilo ovako

Ovak link meni nece da se otvori :?
@Londonka jel zivis u Londonu ili si se tamo rodila?U kom kraju zivis?Ja sam ziveo svojih prvih 12 god.u Portman Square,posle sam ziveo blizu Holands church-Marloes Road,znas kraj?Bio sam poslednji put pre 2 god.da obidjem polusetru,zivi u Kensington High street,znas neke ljude iz Bgd koji zive u Londonu?

Ma hoce, samo morate biti strpljivi!
Da, ja od pre par godina zivim u Londonu, gde i radim. Zbog vrste i obima posla, upoznala sam jako malo ljudi koji su iz Srbije, da poznajem par ljudi iz Beograda Smile
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vreme je 9:07 pm.