Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Pregled samo jednog posta.
Zadnjih nekoliko meseci citava srpska javnost je okupirana izborima ove ili one vrste, preplavljeni smo raznim "receptima" iz raznih kuhinja, a cilj je da opredele stanovnistvo za ovu ili onu opciju. U sustini skoro nebitan izbor.

Zasto?

Mi smo tu gde jesmo, necemo otici iz Srbije, ni iz Evrope, a definitivno ne idemo nigde sa ove planete, jer u ovom slucaju mislim na citavu ljudsku vrstu. A ljudska vrsta, kao i ostale vrste, zivi na ovoj planeti Zemlji. Jedina po cemu se razlikuje od ostalih vrsta je da agresivno menja lice planete i tezi ka neravnotezi.

Neko bi rekao da je neravnoteza nuzna posledica progresa, ali u ovom slucaju mozemo ocekivati da nas ta neravnoteza sveukupno vuce nizbrdo.

Ono sto nas u Srbiji delimicno pogadja, neke vise a neke manje su cene. Cene energije i cene hrane. Iako bi se reklo da smo prilicno dobro obskrbljeni i jednim i drugim, ipak ima problema u cije uzroke ovom prilikom necu ulaziti.

Uglavnom, sudeci po najnovijoj "modi" u autoindustriji, fosilna goriva su na izmaku (UAE se preorijentisu na turizam kao osnovnu delatnost u buducnosti) a sve se vise prica o hibridnim vozilima, vozilima na vodu (!?) i ostalim stvarima koje nam mogu pruziti ekoloski cistu, a najcesce skoro besplatnu energiju.

Sto se tice hrane, situacija je daleko nepovoljnija, jer mozemo bez nafte i benzina, (nekako bi preziveli bez struje, a buduci da smo zilavi izgurali bi nekako i u drugim situacijama), ali bez hrane bi to islo malo teze.

Uglavnom, cuju se apeli da zemlje prestanu sa proizvodnjom biogoriva i da obradive povrsine koje koriste u te svrhe koriste za proizvodnju hrane.

Zanimljivo, zar ne? Sta nam je potrebnije? Gorivo ili hrana?

I kada se pregledaju vesti, moze se videti skok cena hrane u SAD, nestasice hrane, ogranicenja pri kupovini u toj istoj zemlji i lagano rastucu histeriju. Slicno je i u zemljama Srednje i Juzne Amerike, ali oni umeju da se snadju. Afrika decenijama gladuje.

Vijetnam je zabranio izvoz pirinca u SAD. Za svaki slucaj.

Nekada davno, jedan profesor mi je u jednom razgovoru rekao: "Danas se ratovi vode zbog nafte. Buduci ratovi ce se voditi zbog hrane."

Izgleda da je bio u pravu.

A i kod nas poskupeo hleb.

Mozda ce nam preporuciti da jedemo kolace? (To je inace nepromisljen savet koji dovodi do veoma losih zdravstvenih stanja kod savetodavca.)

Mislim da je vreme da se doruckuje.

Ne znam zasto sam ovo napisao, ali kako kaze Lane Gutovic ...

8)
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 5:20 am.