Registracija
Upoznavanje.net vam pomaže da se povežete sa drugim ljudima iz vašeg života.

Izvesno vreme se bavim mišlju da napravim/nabavim bonsai.

Pribavio sam osnovna saznanja o tome, a potom (po običaju) sagledao "priču" i iz drugačijih uglova.
Koliko sam saznao, za pronalazak je zadužen neki lenji car (Kinez) koji je bio lenj i da odlazi u prirodu i naredio da mu donesu prirodu do njega. Iz praktičnih razloga je došlo do minijaturizacije.

Iz slično praktičnih razloga to su preuzeli (i usavršili) Japanci.

Koliko ima smisla upražnjavanje tako čega na Balkanu? Wink

Ima li neko mišljenje ili stav po tom pitanju??
Kakav stav?
Da te ne lupa malo ova nacionalistichka paranoja?
Ne boj se, i sam znash da su Kinezi nasha braca. wink

Sad ozbiljno.
Imam drugaricu chija mama,zbog prirode posla,chesto putuje u najrazlichitije krajeve zemaljske kugle.Sa tih putovanja uvek donosi neke zanimljive biljne vrste, te je u par navrata donela i nekoliko razlichitih bonsai "drvaca".Zive u zgradi na osmom spratu, u ne bash tako tihom i zdravom delu grada(mislim na smog).Biljchice, evo vec dvadesetak godina uspeshno napreduju.
Ne znam kako se uzgajaju,ali se secam da ih je bitno podrezivati.
I sama razmishljam da pochnem uzgajati neko bilje.Za sada mozda neke zachinske biljchice, a evo ti si mi dao lepu ideju za bonsai.
Smile
Nisam bas vicna uzgajanju cveca, posebno sobnog. Unhappy
Ja sam "veliki poznavalac" botanike. Biljke delim na bukve i ljubicice.

Bukve su sve ono u sta mozes da udaris glavom.

Ljubicice su sve ono sto mozes da zgazis.

kraj

Mislim da ims smisla sve ono sto coveku pricinjava zadovoljstvo. Zasto ne i bonsai na Balkanu?
Bonsai me je zainteresovalo pre nekih 20 godina, kada sam naleteo na neki clanak u Politikinom Zabavniku.
Posle sam sa paznjom trazio literaturu i uvek je to ostalo kao neki neostvareni san (nemogucnost nabavke bonsai drveta).

Problem je u tome, kada nesto postane moda i tema opsteg interesovanja, ja se povlacim, mene to ne interesuje.
Tako da sam temu polozio na policu pored makrobiotike, solarne energine, uzgouju kaktusa ili gljiva.

Trenutno se moze kupiti bonsai drvo kod nas, neki rasadnici ga masovno proizvode.
Jedini je problem sto ovo nase bonsai izraste za 3 godine a ne za 50 kao u Japanu.
Takodje bonsai podrazumeva i kulturni prilaz, ne verujem da evropsli covek danasnjice moze da unese makar slicne emocije u uzgoj jednog drveta od bilo kog prosecnog japanca. A bez toga taj bonsai bi imao ukus, isti kao gulash iz Juzne Afrike.
Drvo i posuda cine harmonicnu celinu u kojoj se oblik, boja i tekstura medjusobno nadopunjuju. Nije dovoljno samo posaditi drvo u posudu i sve ostalo prepustiti prirodi jer rezultat nece liciti na drvo i brzo ce uvenuti. Potrebno je u pocetku ukloniti sve suvisne grancice i dobijeni oblik odrzavati stalnim orezivanjem. Vremenom dobijate patuljasto drvo koje izleda kao ono u prirodnoj velicini. Visina drveta moze da varira: oko 15 cm - "baby" bonsai, do 30 cm - "ko" bonsai, do 60 cm - "chui" bonsai i do 90 cm - "dai" bonsai.

Za neke, bonsai je hobi, a za neke profesija.

Uz malo truda i pravilne nege, bilo koja biljka sa cvrstim stablom moze se uzgajati kao bonsai. Ipak, neke biljke je jako tesko navici na plitku posudu i ogranicen rast.

Zbog svoje velike sposobnosti adaptacije, najcesce se uzgajaju sledece vrste drveca i grmlja: bor, cempres, kamelija, azaleja, nar, fikus (tropski i mediteranski) i kedar. Listopadne biljke: visnja, sljiva, javor, hrast i kesten, takodje su jako povoljne.

Srecno, Tajo!

(http://www.imagesforme.com/out.php/i63643_bonsaiazalea.jpg)
(http://www.imagesforme.com/out.php/i63645_japkucicaM1.jpg)
Bitan preduslov je da je drvo koji se uzima kao buduce bonsai stablo bude ``zakrzljalo``, tj. nenaviknut na obilje hranljivih materija.
Zato se za mladicu bonsaija pozeljno je da se potrazi u prirodi medju pukotinama stenja gde je raspoloziva hranjljiva materija minimalna.
Za tu granu ja sam totalni antitalenat... Unhappy
Za tu qranu ja sam totalni antitalenat... Unhappy

Zlajo, ko o čemu baba o uštipcima. Nema to nikakve veze sa q... već je to patuljasto drveće. Almaši, javi kad razviješ tu tekniku pa da ja isto probam sa računima za mobilni, struju i gas...
lollollol
Pa i to tvoje patuljasto drvce bi se osusilo u mojim rukama... lollollol
Pa da pojasnim. U suštini me "muče" 2 stvari.

1. Puko oponašanje nakakvog Japantza, mislim da je već u startu osuđeno na nauspeh. Percepcija je potpuno drugačija. A uostalom i baš me briga za to, to bi bilo moE drvce.

2. Kod bilja (kao i kod kućnih ljubimaca) priča je dvosmerna. Nešto uložiš, pa ti drvce ili travka ili zverka to vrati.
E tu je problem. Da bi se dobio bonsai treba odseći 2/3 centralnog korena i držati ga neprestano u plitkoj posudi gde ne može da se "razmaše". Sa gornje strane ga se pak marljivo češlja, briska šiška usmerava da raste u željenom pravcu etc.

I kada malo saberem ovaj drugi deo mi deluje nekako . . . morbidno.

Sličan odnos imam i prema dresiranim životinjama (slučajno sam saznao tehnologiju dresiranja), tako da mi taj oblik "uljuđenog" životinjskog ponašanja uopšte nije smešan.
što ja volEm plastično cvećOOOOOOOOO..................... a el ima negI i to drvcO da se nabavi, al da bIde palstično?.........................Smile))
Ima. Rade KinesCi i to.

Nego i ja bi da nešto ošišam, a kod pAlastičnog neće da raste posle seckanja. lol
Meni ne deluje morbidno.
Vise je kao 3D slika je pejzaza.

Ali postoji onaj drugi problem, gledajuci gornje slike i bonsai je zahvatila low cost komercijalizacija.
Ove biljke gore jesu male ali su im cvece i listovi prevelike.
Pa jos ako dodamo genetsku manipulciju....
što ja volEm plastično cvećOOOOOOOOO..................... a el ima negI i to drvcO da se nabavi, al da bIde palstično?.........................Smile))

Još ćeš i plastični kukuruz da tražiš. Meni se javi ako ima nešto što plastika ne može da zameni...
lollollol
Sva vremena su GMT +1. Trenutno vreme je 8:16 pm.